Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-363/09-2/MS
z 30 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-363/09-2/MS
Data
2009.07.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akt notarialny
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
prawo
spółka osobowa
wartość początkowa
wartość rynkowa
wkład
wspólnik


Istota interpretacji
Czy zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT za wartość początkową Praw do Znaków Towarowych dla potrzeb amortyzacji podatkowej w Spółce Osobowej należy przyjąć wartość Praw do Znaków Towarowych określoną przez wspólnika w akcie notarialnym wnoszącym wkład do Spółki Osobowej, jednak nie wyższą niż wartość rynkowa na dzień wniesienia wkładu ? Czy Spółka Osobowa, w której księgach będą wykazane Prawa do Znaków Towarowych, będzie dokonywała odpisów amortyzacyjnych od Praw do Znaków Towarowych od wartości początkowej ustalonej w sposób określony w punkcie 1, natomiast odpisy te w proporcji odpowiedniej do posiadanych przez wspólników (w tym CCP) udziałów w zyskach będą stanowiły koszt uzyskania przychodów wspólników (w tym Spółki) na podstawie art. 5 ust 1 i 2 w powiązaniu z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT ?



Wniosek ORD-IN 419 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.06.2009 r. (data wpływu 16.06.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości początkowej składników majątkowych wchodzących w skład wkładu niepieniężnego wniesionego przez Spółkę do spółki osobowej oraz ich amortyzacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.06.2009 r. wpłynął do tutejszego organu w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości początkowej składników majątkowych wchodzących w skład wkładu niepieniężnego wniesionego przez Spółkę do spółki osobowej oraz ich amortyzacji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

C C P Sp. z o.o. (dalej „Spółka” lub „CCP”) jest właścicielem prawa do korzystania ze znaku słowno-graficznego „X X X X” w zakresie oznaczania nim działalności w Polsce polegającej na prowadzeniu kin i multipleksów kinowych oraz wyświetlaniu i dystrybucji filmów (dalej „ Prawo do Znaku Towarowego”). Prawo do Znaku Towarowego zostało zarejestrowane w dniu 8 kwietnia 1998 roku na Węgrzech, przy czym terytorialny zakres ochrony obejmuje także obszar Polski i Czech. Spółka jest właścicielem także innych praw do korzystania ze znaków towarowych i/lub praw do znaków towarowych. Prawo do Znaku Towarowego jest przez CCP amortyzowane.

W ramach planowanej restrukturyzacji działalności grupy Spółka zamierza skoncentrować posiadane prawa do korzystania ze znaków towarowych oraz prawa do znaków towarowych w jednym podmiocie. CCP planuje utworzyć spółkę komandytową (dalej „Spółka Osobowa”). CCP zamierza wnieść wkład w postaci Prawa do Znaku Towarowego do Spółki Osobowej, której będzie wspólnikiem. Wkład niepieniężny zostanie dokonany po wartości rynkowej Prawa do Znaku Towarowego określonej w akcie notarialnym wnoszącym wkład do Spółki Osobowej, a wynikającej z wyceny dokonanej przez niezależny podmiot. Wniesione wkładem niepieniężnym Prawo do Znaku Towarowego będzie zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych oraz będzie pokazane w księgach rachunkowych Spółki Osobowej. Spółka Osobowa będzie wykorzystywać wniesione wkładem niepieniężnym Prawo do Znaku Towarowego w ramach swojej działalności gospodarczej poprzez udzielanie licencji na odpłatne korzystanie z przedmiotowego Prawa do Znaku Towarowego.

Spółka planuje, iż w przyszłości poza wyżej wymienionym prawem do korzystania ze znaku „,X X X X ” także inne prawa do korzystania ze znaków towarowych oraz znaki towarowe, które są lub będą posiadane przez Spółkę (dalej łącznie z Prawem do Znaku Towarowego zwane jako „Prawa do Znaków Towarowych”) mogą być przedmiotem wkładów niepieniężnych, w ich wartości rynkowej określonej w akcie notarialnym wnoszącym wkład do Spółki Osobowej, a wynikającej z wyceny dokonanej przez niezależny podmiot, do Spółki Osobowej (w takim przypadku wniesione wkładem niepieniężnym Prawa do Znaków Towarowych będą zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych oraz będą pokazane w księgach rachunkowych Spółki Osobowej). W każdym przypadku Prawa do Znaków Towarowych są prawami, o których mowa w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. — Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity Dz.U. z 2003 r. Nr 119,poz. 1117 z późn. zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT za wartość początkową Praw do Znaków Towarowych dla potrzeb amortyzacji podatkowej w Spółce Osobowej należy przyjąć wartość Praw do Znaków Towarowych określoną przez wspólnika w akcie notarialnym wnoszącym wkład do Spółki Osobowej, jednak nie wyższą niż wartość rynkowa na dzień wniesienia wkładu ...
  2. Czy Spółka Osobowa, w której księgach będą wykazane Prawa do Znaków Towarowych, będzie dokonywała odpisów amortyzacyjnych od Praw do Znaków Towarowych od wartości początkowej ustalonej w sposób określony w punkcie 1, natomiast odpisy te w proporcji odpowiedniej do posiadanych przez wspólników (w tym CCP) udziałów w zyskach będą stanowiły koszt uzyskania przychodów wspólników (w tym Spółki) na podstawie art. 5 ust 1 i 2 w powiązaniu z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT ...

Stanowisko Wnioskodawcy.

Zdaniem Spółki w przypadku wniesienia wkładem niepieniężnym Praw do Znaków Towarowych do Spółki Osobowej ich wartość początkowa powinna zostać ustalona zgodnie z wartością określoną przez wspólników Spółki Osobowej w akcie notarialnym wnoszącym wkład do Spółki Osobowej, jednak nie wyższą od ich wartości rynkowej. Spółka Osobowa, w której Spółka jest wspólnikiem, będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wniesionego wkładu ustalonej według ww. zasad, a odpisy te będą stanowiły koszt podatkowy Spółki w proporcji odpowiedniej do posiadanych przez nią udziałów w zyskach.

Uzasadnienie

Ad.1. Określenie wartości początkowej Praw do Znaków Towarowych.

Z uwagi na fakt, że osobowe spółki handlowe, do jakich zalicza się Spółka Osobowa, są transparentne, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (dalej „podatek CIT”) są poszczególni wspólnicy (w tym CCP). W konsekwencji, w celu ustalenia wartości początkowej wniesionego wkładu należy sięgnąć do regulacji ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z treścią art. 5 Ustawy o CIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą praw ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Na podstawie art. 2 ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. spółki komandytowe są zobowiązane prowadzić księgi rachunkowe, bez względu na wysokość obrotów, jeżeli choćby jednym z jej wspólników jest osoba prawna. W prowadzonych przez spółkę komandytową księgach rachunkowych powinna znajdować się ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, zawierająca informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych stanowiących podatkowy koszt uzyskania przychodów poszczególnych wspólników.

Zgodnie z art. 16 b ust. 1 Prawa do Znaków Towarowych stanowią wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji podatkowej. Art. 16g ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT stanowi, iż za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Zdaniem Spółki, co prawda powyższy przepis odnosi się bezpośrednio jedynie do wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek kapitałowych oraz spółdzielni, ale ustawa o CIT nie zawiera uregulowań określających wprost sposób ustalania wartości początkowej wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek osobowych. Zatem, ponieważ sposób ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do spółki osobowej nie został bezpośrednio określony, w opisanej sytuacji należy odpowiednio zastosować zacytowany przepis art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, ustalając wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki Osobowej, w wysokości ustalonej przez podatnika na dzień wniesienia wkładu, nie wyższej jednak niż wartość rynkowa wartości niematerialnej i prawnej na ten dzień. Równocześnie Spółka podkresla, iż takie stanowisko znajduje także potwierdzenie w świetle uregulowań art. 22g ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z dnia 31 stycznia 2000 r. Dz. U. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.; dalej „Ustawa o PIT”). Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT, w przypadku nabycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej (takiej jak Spółka Osobowa) uważa się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

W związku z powyższym, zasadne jest stwierdzenie, że dla potrzeb ustalenia wartości początkowej rzeczy i praw wniesionych przez komandytariusza będącego osobą prawną jako wkładu do spółki komandytowej należy stosować odpowiednio przepis art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Skutkiem tego, wartość początkowa Praw do Znaków Towarowych powinna zostać ustalona na podstawie ich wartości określonych w akcie notarialnym, na podstawie którego następuje ich wniesienie do Spółki Osobowej, jednak w wysokości nie wyższej, niż wartość rynkowa tych Praw na dzień wniesienia wkładu do Spółki Osobowej. Wnioskodawca podkreśla, że powyższe stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w szeregu interpretacji podatkowych wydanych przez organy podatkowe.

2. Amortyzacja Praw do Znaków Towarowych.

Jak wspomniano powyżej, zgodnie z treścią art. 5 Ustawy o CIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Jednocześnie na podstawie art. 2 ustawy o rachunkowości, spółki komandytowe są zobowiązane prowadzić księgi rachunkowe, bez względu na wysokość obrotów, jeżeli choćby jednym z jej wspólników jest osoba prawna. W prowadzonych przez spółkę komandytową księgach rachunkowych powinna znajdować się również ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, zawierająca informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych stanowiących podatkowy koszt uzyskania przychodów poszczególnych wspólników.

Natomiast w świetle art. 15 ust. 6 Ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia wartości niematerialnych i prawnych dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami podatkowymi ( art. 16 a - 16 m, z uwzględnieniem art. 16 Ustawy o CIT).

Zdaniem CCP, zgodnie z art. 16 b Ustawy o CIT wniesione wkładem niepieniężnym Prawa do Znaków Towarowych będą stanowić nabyte przez Spółkę Osobową wartości niematerialne i prawne, które w chwili przyjęcia do użytkowania będą zdatne do użytku oraz będą wykorzystywane dla potrzeb działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż rok. W konsekwencji, będą one podlegały amortyzacji podatkowej. Przedmiotowe Prawa do Znaków Towarowych zostaną ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki Osobowej. Spółka Osobowa będzie dokonywać obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z zasadami określonymi w art. 16 m Ustawy o CIT.

W konsekwencji, na podstawie art. 5 ust. 2 Ustawy o CIT, odpisy amortyzacyjne dokonywane przez Spółkę Osobową będą traktowane jako koszt uzyskania przychodów poszczególnych wspólników (w tym Spółki) proporcjonalnie do posiadanego przez nich udziału.

Wnioskodawca podkreśla, że powyższe stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w szeregu interpretacji podatkowych wydanych przez organy podatkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj