Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-132/09-2/DG
z 2 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-132/09-2/DG
Data
2009.06.02


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki


Słowa kluczowe
akt notarialny
koszty uzyskania przychodów
kredyt kupiecki
moment powstania przychodów
sprzedaż
usługi


Istota interpretacji
Czy prawidłowo, wnioskodawca zamierza traktować otrzymywane przez okres 20 lat zaliczki na poczet ceny za Mieszkanie i udział w Garażu, jako wpłaty na poczet przyszłej dostawy Mieszkania i udziału w Garażu, mimo iż wcześniej doszło do wydania nabywcy do posiadania zarówno Mieszkania, jak i udziału w Garażu? Czy prawidłowo, wnioskodawca zamierza ustalić obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu sprzedaży Mieszkania i udziału w Garażu w miesiącu, w którym zawrze z nabywcą Mieszkania i udziału w Garażu umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz sprzedaży prawa własności Mieszkania i udziału w Garażu w formie aktu notarialnego? Czy prawidłowo, wnioskodawca zamierza przyjąć, iż wynagrodzenie za usługę finansową w postaci udzielenia kredytu kupieckiego w części należnej za dany miesiąc winno zostać zaklasyfikowane do przychodów z działalności gospodarczej wnioskodawcy w danym miesiącu, od których należy odprowadzić miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy od osób prawnych? Czy prawidłowo, wnioskodawca zamierza ustalać obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w sytuacji wpłat przez nabywców przez okres 20 lat zaliczek na poczet ceny za Mieszkanie i udziału w Garażu, odpowiednio: do czasu wydania nabywcy do używania Mieszkania i udziału w Garażu — ustalać obowiązek podatkowy od każdej wpłaconej zaliczki (zadatku), proporcjonalnie do kwoty wpłaconej w miesiącu otrzymania danej zaliczki (zadatku) po wydaniu nabywcy do używania Mieszkanie i udziału w Garażu — ustalić obowiązek podatkowy na 30 dzień od wydania Mieszkania i udziału w Garażu, przy czym obowiązek podatkowy powstanie co do pozostałej (po pomniejszeniu jej o wpłacone już zaliczki/zadatek) cen5. Czy prawidłowo, wnioskodawca zamierza przyjąć, iż rozłożenie płatności pozostałej do zapłaty ceny na okres 20 lat jest usługą finansową w postaci udzielenia kredytu kupieckiego, która jako usługa pośrednictwa finansowego podlega zwolnieniu z podatku VAT?



Wniosek ORD-IN 727 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25.02.2009r. (data wpływu 16.03.2009r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie:

  • określenia momentu powstania przychodu ze sprzedaży mieszkań – jest prawidłowe,
  • kwalifikacji usługi finansowej do kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dnia 16 marca 2009r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu przeniesienia własności lokali mieszkalnych na nabywców oraz kwalifikacji usługi finansowej w postaci udzielenia kredytu kupieckiego do kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest deweloperem, którego głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż mieszkań. Wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym działki gruntu zabudowanej budynkiem wielomieszkaniowym stanowiącym jego własność (Nieruchomość). W związku z obecną sytuacją na rynku mieszkaniowym, w szczególności utrudnieniami w uzyskiwaniu kredytów przez potencjalnych klientów wnioskodawcy, wnioskodawca planuje wprowadzenie opisanego poniżej schematu zbywania znajdujących się w Nieruchomości mieszkań.

Wnioskodawca planuje zawierać z klientami umowy przedwstępne na mocy których zobowiąże się do ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych (Mieszkań) i ich sprzedaży na rzecz klientów, jak również sprzedaży udziałów we współwłasności lokalu niemieszkalnego stanowiącego wielostanowiskowy garaż podziemny w terminie 30 dni, od dnia zapłacenia przez klientów całej ceny za Mieszkanie i udział we współwłasności Garażu, nie wcześniej jednak niż w terminie 6 miesięcy od dnia przyjęcia budynku do użytkowania.

Mieszkania oraz przynależne do nich komórki, jak również udziały we współwłasności Garażu z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, mają zostać wydane do posiadania klientom w określonym w umowie czasie od dnia uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku, w każdym razie przed zawarciem umowy ustanowienia odrębnej własności Mieszkania i jego sprzedaży oraz sprzedaży udziału w Garażu. Z tytułu wcześniejszego wydania Mieszkania oraz udziału we współwłasności Garażu wnioskodawca nie będzie pobierał od klienta żadnych opłat.

Założenia do Umów przewidują, iż płatność zaliczek na poczet ceny następować będzie w ratach miesięcznych przez okres około 20 lat (część z zaliczek będzie mieć charakter zadatku), a dopiero po tym okresie nastąpi zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności Mieszkania i jego sprzedaży oraz sprzedaż udziału we współwłasności Garażu. Strony dopuszczają możliwość wcześniejszej zapłaty całej ceny Mieszkania i udziału we współwłasności Garażu (np. po wcześniejszym uzyskaniu przez kupującego kredytu bankowego) i w konsekwencji wcześniejszego zawarcia umowy ustanowienia odrębnej własności Mieszkania i jego sprzedaży oraz sprzedaży udziału we współwłasności Garażu. W przypadku, gdy Umowa zostanie zawarta w formule przewidującej wpłatę zaliczek przez okres 20 lat, strony zamierzają ustalić, iż oprócz zaliczek kupujący wpłacać będzie wnioskodawcy comiesięczne wynagrodzenie za usługę finansową w postaci udzielenia kredytu kupieckiego przez co rozumie się rozłożenie płatności zaliczek na okres 20 lat. Wnioskodawca planuje potwierdzać zapłatę zaliczek (zadatku) na poczet ceny fakturami VAT i deklarować VAT należny za miesiąc, w którym otrzyma zaliczkę (zadatek). Następnie 30 dnia od wydania mieszkania wraz z przynależną komórką oraz udziału w Garażu, wnioskodawca planuje wystawić fakturę VAT na pozostałą do zapłaty część ceny ujmując w treści faktury rozliczenie z tytułu zapłaconych i potwierdzonych fakturami zaliczek. VAT należny zostanie ujęty w deklaracji za miesiąc, w którym przypadnie 30 dzień od dnia od wydania mieszkania wraz z przynależną komórką oraz udziału w garażu.

Od wpłaconych kwot będących zaliczkami wnioskodawca nie będzie obliczał i wpłacał zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca ujmie dochód z tytułu sprzedaży Mieszkania wraz z przynależną komórką oraz udziału w Garażu dla obliczenia zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób prawnych za miesiąc, w którym nastąpi zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży mieszkania wraz z przynależną komórką oraz udziału w Garażu w formie aktu notarialnego, w wykonaniu umowy przedwstępnej. Jeśli chodzi zaś o wynagrodzenie za usługę finansową w postaci udzielenia kredytu kupieckiego, wnioskodawca wystawiać będzie co miesiąc fakturę VAT, przyjmując, iż usługa ta objęta jest zwolnieniem z podatku VAT. Wynagrodzenie z tytułu usługi finansowej wnioskodawca będzie włączał do swoich miesięcznych dochodów, celem obliczenia należnej miesięcznej zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowo, wnioskodawca zamierza traktować otrzymywane przez okres 20 lat zaliczki na poczet ceny za Mieszkanie i udział w Garażu, jako wpłaty na poczet przyszłej dostawy Mieszkania i udziału w Garażu, mimo iż wcześniej doszło do wydania nabywcy do posiadania zarówno Mieszkania, jak i udziału w Garażu...
  2. Czy prawidłowo, wnioskodawca zamierza ustalić obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu sprzedaży Mieszkania i udziału w Garażu w miesiącu, w którym zawrze z nabywcą Mieszkania i udziału w Garażu umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz sprzedaży prawa własności Mieszkania i udziału w Garażu w formie aktu notarialnego...
  3. Czy prawidłowo, wnioskodawca zamierza przyjąć, iż wynagrodzenie za usługę finansową w postaci udzielenia kredytu kupieckiego w części należnej za dany miesiąc winno zostać zaklasyfikowane do przychodów z działalności gospodarczej wnioskodawcy w danym miesiącu, od których należy odprowadzić miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy od osób prawnych...
  4. Czy prawidłowo, wnioskodawca zamierza ustalać obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w sytuacji wpłat przez nabywców przez okres 20 lat zaliczek na poczet ceny za Mieszkanie i udziału w Garażu, odpowiednio:
    - do czasu wydania nabywcy do używania Mieszkania i udziału w Garażu — ustalać obowiązek podatkowy od każdej wpłaconej zaliczki (zadatku), proporcjonalnie do kwoty wpłaconej w miesiącu otrzymania danej zaliczki (zadatku)
    - po wydaniu nabywcy do używania Mieszkanie i udziału w Garażu — ustalić obowiązek podatkowy na 30 dzień od wydania Mieszkania i udziału w Garażu, przy czym obowiązek podatkowy powstanie co do pozostałej (po pomniejszeniu jej o wpłacone już zaliczki/zadatek) ceny za Mieszkanie i udział w Garażu...
  5. Czy prawidłowo, wnioskodawca zamierza przyjąć, iż rozłożenie płatności pozostałej do zapłaty ceny na okres 20 lat jest usługą finansową w postaci udzielenia kredytu kupieckiego, która jako usługa pośrednictwa finansowego podlega zwolnieniu z podatku VAT...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytania oznaczone nr 1-3.

W części dotyczącej podatku od towarów i usług, tj. pytania oznaczone nr 4 oraz nr 5 wydana została odrębna interpretacja indywidualna nr IPPP2/443-28/09-2/AS.

Zdaniem Wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym w części dotyczącej otrzymywanych zaliczek na poczet ceny za Mieszkanie i udział w Garażu, w zakresie podatku od osób prawnych powinien znaleźć zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992r., który stanowi, iż do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Wpłacane przez okres 20 lat zaliczki są wpłatami na poczet przyszłej dostawy Mieszkania i udziału w Garażu, mimo iż wcześniej doszło do wydania posiadania zarówno Mieszkania, jak i udziału w Garażu. Wynika z tego, iż do powstania lokalu mieszkalnego w sensie prawnym konieczne jest zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego (art. 7 ust. 2 ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r.), a następnie do nabycia przez klienta prawa własności nieruchomości (Mieszkania, udziału w Garażu) konieczne jest zawarcie umowy sprzedaży także w formie aktu notarialnego (zasadniczo odbywa się to w ramach jednej czynności). Bez zachowania tychże wymogów nie dochodzi do zbycia prawa majątkowego, tym samym zaliczki zachowują charakter zaliczek do dnia zawarcia stosownych umów w formie aktu notarialnego i z tym dniem przekształcają się w przychód do opodatkowania.

Odnosząc się do wynagrodzenia za usługę finansową w postaci udzielenia kredytu kupieckiego, w odniesieniu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, zdaniem wnioskodawcy zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 3 oraz art. 25 ust. 1 i ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż przychód ten w części należnej za dany miesiąc należy zaklasyfikować do przychodów z działalności gospodarczej wnioskodawcy w tym miesiącu, od których należy odprowadzić miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj