Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-53/09-2/DS
z 30 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-53/09-2/DS
Data
2009.03.30


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja środków trwałych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Zasady szczegółowe dokonywania odpisów amortyzacyjnych


Słowa kluczowe
akt notarialny
aport
moment
odpisy amortyzacyjne
przeniesienie własności rzeczy
spółka kapitałowa
spółki
środek trwały
wartości niematerialne i prawne
wkłady do spółki
własność
własność rzeczy
właściciel
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
W trakcie prowadzenia procesu podwyższenia kapitału akcyjnego Spółki, który rozpoczął się uchwałą o podwyższeniu kapitału z 07.01.2008 r., a zakończony został wpisem do KRS w dniu 13.10.2008 r., podjęte zostały dwie uchwały, tj. wskazana powyżej oraz z dnia 03.07.2008 r. stanowiąca uzupełnienie całego procesu podwyższenia kapitału. Uchwały te zgodnie z ich treścią oraz umowami przeniesienia własności stanowiły według Spółki podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych począwszy od lutego 2008 r. Czy świetle powyższego stanu faktycznego oraz art. 16h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka zastosowała prawidłowo moment rozpoczęcia amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w tym znaku towarowego, uznając za ten moment miesiąc luty 2008?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 09 stycznia 2009 r. (data wpływu 12 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych nabytych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych nabytych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Spółka Akcyjna prowadzi działalność w zakresie przetwórstwa stali oraz handlu stalą.

W dniu 7 stycznia 2008 roku wspólnicy Spółki Akcyjnej podjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału spółki (akt notarialny z dnia 07.01.2008 r. Rep. A Nr (…)).


Podwyższenie kapitału nastąpiło wskutek wniesienia do spółki akcyjnej wkładu niepieniężnego przez Spółkę Jawną w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodziły nieruchomości, maszyny i urządzenia oraz środki transportu, które Spółka Akcyjna zaliczyła do środków trwałych oraz prawo do znaku towarowego R(…), które Spółka Akcyjna zaliczyła do wartości niematerialnych i prawnych w styczniu 2008 r. i od 01 lutego 2008 r. rozpoczęła ich amortyzację.

07 stycznia 2008 r. przeniesiono na Spółkę Akcyjną własność nieruchomości (akt notarialny z dnia 07.01.2008 r. Rep. A Nr (…)) oraz wniesiono pozostałe wkłady.

W dniu 06 marca 2008 r. zgłoszono wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o zarejestrowanie podwyższenia kapitału.

W dniu 07 kwietnia 2008 r. Sąd Rejonowy w Poznaniu odmówił zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego w związku z brakami formalnymi (Spółka złożyła wniosek o wyznaczenie biegłego do sprawdzenia sprawozdania Zarządu po 07.01.2008 r., który to wniosek Sąd również odrzucił).

Starając się jak najszybciej przeprowadzić podwyższenie kapitału, Spółka zrezygnowała z apelacji i postanowiła rozpocząć procedurę jeszcze raz składając w dniu 26.05.2008 r. kolejny wniosek o wyznaczenie biegłego.

W dniu 12.06.2008 Sąd Rejonowy w Poznaniu wyznaczył biegłego rewidenta.

Sprawozdanie Zarządu z dnia 27.06.2008 r. tożsame z pierwotnym sprawozdaniem Zarządu zostało pozytywnie zaopiniowane przez biegłego rewidenta.

W dniu 03.07.2008 r. podjęto nową uchwałę o podwyższeniu kapitału odwołującą się do pierwotnej uchwały z dnia 07.01.2008 r., mającą na celu wywołanie skutków prawnych nie wywołanych tą uchwałą o podwyższeniu kapitału.

Wskazany w niej wkład był tym, który został przekazany do dyspozycji Zarządu Spółki w dniu 07 stycznia 2008 roku.

Utrzymano tu sześciomiesięczny termin nakazany przez Ksh, aby uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego była zgłoszona do sądu rejestrowego po upływie sześciu miesięcy od dnia jej powzięcia.


Ostatecznie w dniu 13.10.2008 r. Sąd zarejestrował podwyższenie kapitału.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


W trakcie prowadzenia procesu podwyższenia kapitału akcyjnego Spółki, który rozpoczął się uchwałą o podwyższeniu kapitału z 07.01.2008 r., a zakończony został wpisem do KRS w dniu 13.10.2008 r., podjęte zostały dwie uchwały, tj. wskazana powyżej oraz z dnia 03.07.2008 r. stanowiąca uzupełnienie całego procesu podwyższenia kapitału.

Uchwały te zgodnie z ich treścią oraz umowami przeniesienia własności stanowiły według Spółki podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych począwszy od lutego 2008 r.


Czy w świetle powyższego stanu faktycznego oraz art. 16h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka zastosowała prawidłowo moment rozpoczęcia amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w tym znaku towarowego, uznając za ten moment miesiąc luty 2008...

Zdaniem Wnioskodawcy, miał On prawo wprowadzić środki trwałe i wartości niematerialne i prawne wniesione aportem do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w styczniu 2008 r. i rozpocząć ich amortyzację od lutego.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 15 ust. 1 stwierdza, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.


W tym względzie należy wskazać, iż Spółka wykorzystywała wniesione składniki majątku począwszy od 07.01.2008 r. w swej działalności i osiągała w wyniku tego przychody, które zostały opodatkowane.

W art. 16 ust. 1 pkt 63d stwierdza się, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W wykazanym stanie faktycznym należy stwierdzić, iż ostatecznie wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych w dniu 07.01.2008 r. znalazła swe odzwierciedlenie w kapitale zakładowym. Składniki majątku, których własność Spółka Jawna w dniu 07.01.2008 r. przeniosła na Spółkę Akcyjną zostały wymienione w sprawozdaniu Zarządu Spółki Akcyjnej pozytywnie zaopiniowanym przez wyznaczonego przez Sąd biegłego rewidenta.

Należy zauważyć, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymaga w powyższym przepisie, aby utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki zostało zarejestrowane - odnosi się jedynie do faktu przekazania wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych na ten cel. Powołując się na oświadczenia stron oraz wspomniane akty notarialne należy stwierdzić, iż przekazanie to nastąpiło i ostatecznie podwyższenie kapitału zostało zarejestrowane.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 16a ust. 1 oraz w art. 16b ust. 1 wskazuje, iż amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki trwałe takie jak budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu oraz wartości niematerialne i prawne takie jak m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje, prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu finansowego.

Art. 16h ust. 1 stwierdza, iż odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji.

Stwierdzenie takie znajduje również odzwierciedlenie w interpretacji Urzędu Skarbowego Poznań - Grunwald z dnia 10.07.2007 r. (sygnatura AD-423/12/07), w której stwierdzono, iż „pierwszym okresem naliczania odpisów amortyzacyjnych, stanowiących zgodnie z art. 15 ust. 6 wspomnianej ustawy koszt uzyskania przychodów, jest miesiąc następujący po miesiącu, w którym zawarta została umowa dotycząca przeniesienia majątku przedsiębiorstw wnoszących aport na rzecz Spółki”.

Również inna interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań - Grunwald z dnia 12.03.2007 r. (sygnatura AD-IB/423/4/2006) wskazuje, iż „Jednym z elementów przesądzających o legalności amortyzacji podatkowej prawa do znaku towarowego jest jego nabycie. Spółka nabyła prawo do znaku towarowego z chwilą podpisania aktu notarialnego w dniu 19.09.2006 r., tj. w dniu podwyższenia kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu w postaci znaku towarowego i z tą datą ma prawo wprowadzić znak towarowy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Art. 16d ust. 2 ww. ustawy stanowi, że składniki majątku, o którym mowa w art. 16a - 16c (a więc np. prawa do znaków towarowych) wprowadza się do ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z przywołanym art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.

Moment rozpoczęcia amortyzacji, stanowiącej koszt uzyskania przychodu, określa przepis art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (…) począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji.

Mając na uwadze opisany przez Spółkę stan faktyczny oraz treść powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tutejszy organ podatkowy informuje, że pierwszym okresem naliczania amortyzacji, stanowiącej koszt uzyskania przychodów jest październik 2006 r. (o ile przekazanie do używania i wprowadzenie do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych nastąpiło we wrześniu 2006 r.)”.


Podsumowując, Spółka uważa, iż miała prawo rozpocząć amortyzację wniesionych w dniu 07.01.2008 r. środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych od lutego 2008 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.


Powyższa regulacja wskazuje, iż aby ww. składniki majątku można było zaliczyć do kategorii środków trwałych, muszą spełniać następujące warunki:

  • zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
  • stanowią własność lub współwłasność podatnika,
  • są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  • przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok,
  • są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ww. ustawy,
  • nie są wymienione w katalogu środków trwałych określonym w art. 16c ww. ustawy.

Na podstawie art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2008 r., składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w Spółce podwyższono kapitał zakładowy poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa obejmowała środki trwałe, tj. nieruchomości, maszyny, urządzenia i środki transportu oraz wartości niematerialne i prawne, tj. wniesienie prawa do znaku towarowego. Na tę okoliczność spisany został w dniu 07.01.2008 r. akt notarialny. Natomiast ostatecznie Sąd dokonał stosownego wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 13.10.2008 r.

Odnosząc ten stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów stwierdzić należy, iż Spółka ma prawo amortyzować dla celów podatkowych wyłącznie te środki trwałe, do których przysługuje jej prawo własności. Przepisy prawa cywilnego zastrzegają dla przeniesienia własności zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która stanowi aport wnoszony do spółki kapitałowej, szczególną formę, tj. aktu notarialnego. W przedmiotowym przypadku umowa przeniesienia własności w formie takiego aktu została podpisana w dniu 07 stycznia 2008 r.

Zatem Spółka stała się właścicielem wniesionej zorganizowanej części przedsiębiorstwa w tym samym dniu. W tejże dacie należało też wprowadzić poszczególne środki trwałe wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Stosownie do art. 16h ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Wobec powyższego, Spółka miała prawo rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych środków trwałych wchodzących w skład wniesionej aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa począwszy od miesiąca lutego 2008 r.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj