Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-683/09-3/DG
z 19 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-683/09-3/DG
Data
2010.01.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
baza danych
koszty uzyskania przychodów
usługi elektroniczne
wydatek
zakup


Istota interpretacji
Czy zakup bazy danych, mapy zasadniczej należy potraktować jako zakup usługi elektronicznej i zakwalifikować w koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 377 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27.10.2009r. (data wpływu 29.10.2009r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie uznania wydatku na zakup bazy danych za koszt uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2009r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem komunalnym wykonującym m.in. usługi w zakresie budowy sieci i przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych. Ponadto Spółka w celu utrzymywania ciągłości świadczenia usług w zakresie dostawy wody i odbioru ścieków wykonuje remonty i modernizacje istniejącej infrastruktury technicznej. Infrastruktura ta zlokalizowana jest pod powierzchnią ziemi podobnie jak inna infrastruktura podziemna (sieć gazowa, sieć ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna itp.). W celu bezpiecznego prowadzenia robót ziemnych, które nie będą groziły uszkodzeniem pozostałej sieci niezbędnym jest posiadanie informacji na temat usytuowania całej infrastruktury znajdującej się w ziemi. Taka informacja pochodzi z map geodezyjnych. Spółka posiada takie mapy w formie papierowej jednakże zamierza dokonać nabycia programu komputerowego umożliwiającego tworzenie oraz bieżącą aktualizacje map w postaci elektronicznej, który będzie narzędziem do czytania zakupionej bazy danych mapy zasadniczej od Starostwa Powiatowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zakup bazy danych, mapy zasadniczej należy potraktować jako zakup usługi elektronicznej i zakwalifikować w koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Spółki zakup bazy danych - mapy zasadniczej należy zakwalifikować jako nabycie usługi elektronicznej będącej kosztem poniesionym w celu osiągnięcia przychodów zgodnie z art. 15 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Przy czym zwrot „w celu” oznacza to, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że poniesienie go ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Reasumując, aby zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie znajduje się w katalogu kosztów zawartych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Z opisu przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza dokonać nabycia programu komputerowego umożliwiającego tworzenie oraz bieżącą aktualizacje map w postaci elektronicznej, który będzie narzędziem do czytania zakupionej bazy danych mapy zasadniczej. Pytanie Wnioskodawcy natomiast dotyczy uznania za koszt uzyskania przychodów zakupionej bazy danych. Interpretacja niniejsza zatem będzie stanowić odpowiedź na pytanie Wnioskodawcy dotyczące zakupionej bazy danych. W niniejszej interpretacji nie poddano analizie zagadnienia dotyczącego nabycia programu komputerowego, gdyż nie było to przedmiotem zapytania Spółki.

Zatem gdy poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na zakup bazy danych – mapy zasadniczej miasta, są poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, mogą stanowić koszt podatkowy, w oparciu o przepis art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stanowisko Podatnika w powyższym zakresie należy uznać zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj