Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-886/09-2/IG
z 13 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-886/09-2/IG
Data
2009.11.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
działy specjalne produkcji rolnej
gospodarstwo rolne
przedsiębiorstwa
zbycie


Istota interpretacji
Czy w przypadku transakcji zbycia całości zorganizowanego zakładu pracy – tj. gruntów, obiektów produkcyjnych, maszyn, urządzeń służących do prowadzenia obecnej działalności produkcyjno-handlowej, przy jednoczesnym przejęciu zatrudnieniu przez nabywcę całej aktualnej załogi zakładu i kontynuowaniu przez niego dotychczasowej działalności w zakresie produkcji i sprzedaży pieczarek, do transakcji tej ma zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 560 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2009r. (data wpływu 15 września 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy do transakcji zbycia całości zorganizowanego zakładu pracy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy do transakcji zbycia całości zorganizowanego zakładu pracy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Posiadam gospodarstwo rolne w świetle art. 2 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług z 11.03.2004 w związku z art. 2 pkt 1 ustawy o podatku rolnym z 15.11.1984 roku. Na terenie gospodarstwa prowadzę działalność rolniczą w świetle art. 2 pkt 2 przywołanej wyżej ustawy o podatku rolnym, art. 2 pkt 15 ustawy o VAT w zakresie produkcji i sprzedaży pieczarek. Z tytułu podlegania pod przepisy ustawy o podatku rolnym jestem podatnikiem podatku rolnego, zaś z tytułu prowadzonej działalności płacę podatek dochodowy od osób fizycznych w formie - działy specjalne produkcji rolnej. Jestem również czynnym podatnikiem podatku VAT od 2000 roku. W ramach prowadzonej działalności rolniczej zatrudniam pracowników stałych na podstawie umowy o pracę i z tego tytułu jestem pracodawcą w myśl zapisów art. 3 ustawy z 26.06.1974 roku - kodeks pracy Ii stanowię jako jednostka organizacyjna zakład pracy. Posiadam również numer nadany mi przez Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej, do którego jestem wpisana pod numerem REGON jako „Produkcja Sprzedaż Pieczarek A….

Zdarzenie przyszłe dotyczy transakcji sprzedaży-zbycia całości środków materialnych i niematerialnych służących prowadzonej działalności tj. gruntów, obiektów produkcyjnych, maszyn, urządzeń przy jednoczesnym przejęciu i zatrudnieniu obecnej załogi zakładu pracy przez nabywcę na podstawie art. 23 kodeksu pracy. Pragnę podnieść, iż nabywca będzie kontynuował dotychczasową działalność przy wykorzystaniu wszystkich nabytych środków produkcji i nabytych środków pracy.

Z uwagi na fakt, iż od 2000 roku jestem podatnikiem podatku VAT w trakcie prowadzonej działalności inwestycyjnej korzystałam z prawa odliczania podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących czynione zakupy inwestycyjne.

Dla potrzeb dokumentacji podatkowej prowadzę Ewidencję Środków Trwałych. W większości obiekty produkcyjne były budowane przed faktem stania się przeze mnie podatnikiem VAT i z tego powodu nie przysługiwało mi prawo do odliczania kwot podatku VAT naliczonego, zaś inwestycje nie przekraczały 30% wartości początkowej poszczególnych składników środków trwałych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku transakcji zbycia całości zorganizowanego zakładu pracy – tj. gruntów, obiektów produkcyjnych, maszyn, urządzeń służących do prowadzenia obecnej działalności produkcyjno-handlowej, przy jednoczesnym przejęciu zatrudnieniu przez nabywcę całej aktualnej załogi zakładu i kontynuowaniu przez niego dotychczasowej działalności w zakresie produkcji i sprzedaży pieczarek, do transakcji tej ma zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem wnioskodawcy transakcja niewątpliwie spełnia warunki określone w art. 5 ust 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z zapisem art. 6 pkt 1 przywołanej wcześniej ustawy nie stosuje się w przypadku zbycia całości przedsiębiorstwa.

Ustawa o podatku VAT nie definiuje pojęcia „przedsiębiorstwo”, więc zgodnie z literą prawa należy posiłkować się definicjami zawartymi w innych aktach prawnych, w tym przypadku kodeksem cywilnym - ustawą z 23.04.1964 roku i zapisem art. 65 z przypisem 1.

Wprawdzie ustawa o VAT nie definiuje pojęcia „przedsiębiorstwo” to jednak podaje definicję „gospodarstwa rolnego” - art. 2 pkt 16 ustawy o VAT, oraz „działalności rolniczej” – art. 2 pkt 15 ustawy o VAT. Prowadzona przeze mnie działalność jest wykluczona z podlegania pod ustawę z 02.01.2004 roku o swobodzie gospodarczej - art. 3 ustawy,, zaś art. 4 przywołanej ustawy definiuje pojęcie „przedsiębiorca”. Zwrócić ponadto należy uwagę, iż zapis art. 55 przypis 3 kodeksu cywilnego podaje definicję gospodarstwa rolnego.

Moim zdaniem mimo podlegania pod ustawę o podatku rolnym oraz wykluczeniu z ustawy o swobodzie gospodarczej - zbycie zakładu produkcyjno handlowego „Produkcja i Sprzedaż Pieczarek A. podlega pod zapis art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zakład produkcji i sprzedaży pieczarek spełnia zapisy art. 55 z przypisem 1 kodeksu cywilnego:

  • posiada indywidualizujące oznaczenie – nazwę „Produkcja i Sprzedaż Pieczarek A.;
  • stanowi własność nieruchomości, maszyn, urządzeń i obiektów produkcyjnych;
  • posiada licencje, koncesje – certyfikat EUROGAPE, licencja programu sterującego procesami technologii LABEL;
  • posiada zobowiązania i wierzytelności, umowy handlowe, w których występuje jako Produkcja i Sprzedaż Pieczarek A.;
  • posiada tajemnice handlowe i tajemnice produkcji;
  • posiada zorganizowany system zarządzania kapitałem ludzkim, system organizacyjno-kadrowy;
  • posiada dokumentację księgowo-podatkowo-rachunkową – ewidencje VAT, ewidencję środków trwałych i inne.

Biorąc pod uwagę całokształt zorganizowanej jednostki produkcyjno – handlowej należy przyjąć, iż zbycie całości zakładu produkcyjno-handlowego stanowi transakcję, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj