Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-318/10-2/RS
z 1 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-318/10-2/RS
Data
2010.06.01


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
lokal mieszkalny
opłata notarialna
spłata kredytu
umowa przedwstępna
zabudowa szeregowa


Istota interpretacji
należy uznać, iż przychód uzyskany ze zbycia przedmiotowej działki i lokalu mieszkalnego przeznaczony na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup nowej nieruchomości oraz odsetek od tego kredytu i opłaty związane z jego nabyciem m.in. opłaty notarialne korzysta ze zwolnienia na postawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. do wysokości wydatków poniesionych po dniu dokonania sprzedaży ww. nieruchomości. Uzyskany z tego tytułu przychód będzie w tej części zwolniony od podatku dochodowego.



Wniosek ORD-IN 421 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 30.03.2010 r. (data wpływu 06.04.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia lokalu mieszkalnego i działki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.04.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów,prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia lokalu mieszkalnego i działki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przed 2007 rokiem Wnioskodawca wspólnie z żoną dokonali następujących operacji:

W dniu 15.04.2005 r. zakupili lokal mieszkalny, a 14.12.2006 r. dokonali zakupu działki (wraz z udziałem w drodze) - w celu budowy domu. Zakup tej działki w znacznej części był sfinansowany kredytem bankowym zabezpieczonym hipoteką na wyżej wspomnianym lokalu mieszkalnym. Wnioskodawca i jego małżonka nie korzystali z tzw. ulgi odsetkowej od kredytu (na podstawie art. 26b Ustawy PDOF w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.).

Między Wnioskodawcą i jego małżonką istnieje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.

W dniu 04.12.2007 r. Wnioskodawca i jego małżonka dokonali sprzedaży działki a dzień później podpisali „Umowę zobowiązującą do wybudowania lokalu oraz umowę przedwstępną sprzedaży” (umowa cywilnoprawna dotycząca domu dalej: „Dom w zabudowie szeregowej” lub „Dom”).

W terminie 14 dni Wnioskodawca i jego małżonka złożyli oświadczenia w Urzędzie Skarbowym że przychód ze sprzedaży wydadzą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) Ustawy PIT (z zastrzeżeniem art. 21 ust. 2 i 2a). Cena zakupionego domu w zabudowie szeregowej przekraczała kwotę, jaką Wnioskodawca i jego małżonka uzyskali ze sprzedaży działki. Tym niemniej środki uzyskane ze sprzedaży działki zostały częściowo wykorzystane na spłatę kredytu zaciągniętego na jej zakup, a jedynie pozostała nadwyżka została przeznaczona na zapłacenie części ceny domu w zabudowie szeregowej. Pozostała część ceny domu w zabudowie szeregowej została sfinansowana kredytem hipotecznym (zaciągniętym w lutym 2008 r.)

W dniu 31.03.2008 r. Wnioskodawca i jego małżonka dokonali sprzedaży zakupionego w 2005 r. lokalu mieszkalnego. W terminie 14 dni złożyli oświadczenia w Urzędzie Skarbowym, że przychód ze sprzedaży zostanie wydany na cele określone w art. 21 ust. I pkt 32 lit. a) lub lit. e) (z zastrzeżeniem art. 21 ust. 2 i 2a) Ustawy PIT. Środki uzyskane ze sprzedaży zostały podzielone na trzy części: Pierwsza została przeznaczona na częściową spłatę ww. kredytu bankowego wraz z należnymi odsetkami i prowizjami za wcześniejszą spłatę, zaciągniętego w lutym 2008 r., druga część została przeznaczona na zakup materiałów potrzebnych do wykończenia domu wydatkowanych przed datą podpisania protokołu odbioru domu, a trzecia część została przeznaczona na prace remontowo-wykończeniowe wykonane po podpisaniu protokołu odbioru domu. Wszystkie wydatki są udokumentowane fakturami wystawionymi na Wnioskodawcę lub jego małżonkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy wymienione poniżej wydatki stanowią tzw. wydatki na cele mieszkaniowe zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 Ustawy PIT i czy, w konsekwencji, stanowią podstawę zwolnienia w zakresie PDOF przychodów uzyskanych odpowiednio w roku 2007 i 2008 (z tytułu sprzedaży działki i lokalu mieszkalnego):

  1. Spłata kredytu zaciągniętego na zakup Domu wraz z odsetkami - ze środków uzyskanych ze sprzedaży w 2008 r. lokalu mieszkalnego zakupionego w 2005 r....
  2. Opłata notarialna od umowy przedwstępnej (tj. zobowiązującej dewelopera do sprzedaży nieruchomości) w związku z zakupem Domu w zabudowie szeregowej...

Zdaniem Wnioskodawcy, w obu ww. przypadkach, dokonane wydatki uzasadniają zwolnienie przychodu (osiągniętego w roku 2007 i 2008) z podatku.

Z uwagi na to, że zbyty w 2008 r. lokal mieszkalny został zakupiony w 2005 r., oraz zbyta w 2007 r. działka nabyta została w 2006 r., w niniejszej sprawie należy stosować przepisy Ustawy PIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. (co wynika z art. 7 ustawy nowelizującej Ustawę PDOF z dn. 16 listopada 2006 r.). Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 Ustawy PIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8, wydatkowane nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży nieruchomości, między innymi, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele mieszkaniowe, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Sprzedaż obu ww. nieruchomości nastąpiła przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym każda z tych nieruchomość została nabyta, a zatem stanowią one źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT. Analizując zapisy art. 21 ust. 1 pkt 32 Ustawy PIT, zdaniem Wnioskodawcy należy stwierdzić, że zwolnieniu z opodatkowania podlegają wydatki na cele mieszkaniowe dokonane w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży nieruchomości.

A zatem decydujący jest moment uzyskania przychodu i poniesienia wydatku, jak również, cel na jaki został poniesiony wydatek. W przedmiotowym przypadku celem wydatku jest spłata kredytu bankowego wraz z odsetkami.

Kredyt został zaciągnięty na cele mieszkaniowe, co jednoznacznie wynikało z treści umowy z bankiem. Przepisy art. 21 ust 1 pkt 32 Ustawy PIT nie określają daty granicznej dla zaciągnięcia kredytu bankowego na cele mieszkaniowe, jak również, nie wskazują, której nieruchomości lub prawa majątkowego taki kredyt powinien dotyczyć.

Podobne stanowisko, zdaniem Wnioskodawcy, wyraził, m.in., Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w swojej interpretacji indywidualnej z dnia 09.02.2008 r. (sygn. IPPB4-415-19/08-2/PJ):

(…) okolicznością decydującą o prawie do zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego w części wydatkowanej na spłatę kredytu (pożyczki) jest cel zaciągnięcia tej pożyczki (kredytu). Kredyt musi być zaciągnięty na cele mieszkaniowe, co z kolei powinno wynikać z treści umowy kredytowej. Spłata kredytu stanowi bowiem etap realizacji tego celu mieszkaniowego. Bez znaczenia pozostaje przy tym data zaciągnięcia kredytu (pożyczki) i to, której nieruchomości lub prawa ten kredyt (pożyczka) dotyczy. Przepis nie wymaga, aby kredyt (pożyczka) zostały zaciągnięte na nabycie nieruchomości lub prawa innej niż zbywana. Skutek prawny w postaci zwolnienia określonego przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych jest związany z terminem wydatkowania tych środków na cel określony w ustawie. Momentem wydatkowania przez podatnika kwot uzyskanych ze sprzedaży lokalu jest moment spłaty kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Nie ma więc przeszkód, aby ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy mogli korzystać m.in. podatnicy, którzy przeznaczyli przychód uzyskany z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie zbywanego lokalu - pod warunkiem, że jest to lokal wymieniony w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), a także na spłatę kredytu zaciągniętego na cele określone w tym przepisie związane ze zbytym lokalem. Ważny jest bowiem moment uzyskania przychodu i poniesienia wydatku. Środki przeznaczone na spłatę kredytu muszą pochodzić ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.(...) Dodatkowo należy podkreślić, że cytowany powyżej art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy nie zawiera ograniczenia wydatkowania środków do jednej tylko inwestycji na cele mieszkaniowe.(..)„

Mając na uwadze powyższe, a także to, iż:

  1. przychód z odpłatnego zbycia działki w 2007 r. Wnioskodawca i jego małżonka przeznaczyli częściowo na spłatę kredytu zaciągniętego na jej (wcześniejszy) zakup a nadwyżkę przeznaczyli na sfinansowanie (w części) nabycia Domu w zabudowie szeregowej;
  2. część przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego w 2008 r. przeznaczyli na spłatę kredytu bankowego (na zakup Domu wraz z odsetkami);
  • w obu przypadkach, w okresie nie późniejszym niż dwa lata od dnia sprzedaży każdej z tych nieruchomości - przychody uzyskane w latach 2007 i 2008, jako wydatkowane na cele mieszkaniowe Wnioskodawcy i jego małżonki, korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy PIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

Dodatkowo, wydatek na taksę notarialną w związku z zawarciem umowy przedwstępnej zakupu Domu był bezpośrednio związany z nabyciem tej nieruchomości. Stąd, powinien być również zakwalifikowany jako wydatek na cele mieszkaniowe, a więc mieszczący się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) Ustawy PIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r.

Zdaniem Wnioskodawcy, warto zauważyć, iż organy podatkowe, interpretując ww. przepisy (art. 21 ust. 1 pkt 32 Ustawy PDOF), wskazują, ze chodzi tutaj o szeroki zakres wydatków, o ile są to wydatki bezpośrednio związane z celem mieszkaniowymi podatnika. Przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20.05.2009 r. (sygn. IBPBII/2/415-211/09/MM).

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, odpowiedzi na oba pytania są twierdzące.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w treści w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu – z zastrzeżeniem ust. 2 – jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) – c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje także generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Jednocześnie wskazać należy, że dla zastosowania zasad opodatkowania uzyskanych przychodów istotne znaczenie ma data nabycia nieruchomości lub prawa.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Z treści powołanego z art. 7 ww. ustawy, wynika iż do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca wspólnie z małżonką zakupili w dniu 15.04.2005 r. lokal mieszkalny oraz w dniu 14.12.2006 r. działkę wraz z udziałem w drodze.

W dniu 04.12.2007 r. dokonali sprzedaży ww. działki, zaś w dniu 31.03.2008 r. dokonali zbycia ww. lokalu mieszkalnego.

W obu przypadkach Wnioskodawca wspólnie z małżonką złożył w urzędzie skarbowym oświadczenie, że przychody osiągnięte ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ww. ustawy.

Zatem do opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia zarówno przedmiotowego lokalu mieszkalnego jak i działki zastosowanie mają przepisy określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nie łączy się z przychodami z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym wyżej mowa, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), z zastrzeżeniem art. 21 ust. 2 i 2a) ww. ustawy.

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W przypadku odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego współwłasność obojga małżonków, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu jest odrębnie każdy z małżonków, a nie małżonkowie łącznie.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. W przypadku dochodów z odpłatnego zbycia nie znajduje zastosowania art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ dochody z tego tytułu zostały wyłączone z możliwości łącznego opodatkowania.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) i lit. e) ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części, własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkaniowe – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Katalog wydatków wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy ma charakter zamknięty, jest to wyliczenie enumeratywne. Niezbędnym zatem warunkiem do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest wydatkowanie otrzymanego przychodu na cele mieszkaniowe określone w ww. ustawie.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ww. ustawy wiąże też skutek prawny w postaci zwolnienia określonego przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych z terminem wydatkowania środków pieniężnych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ogranicza możliwości wydatkowania otrzymanych środków pieniężnych na wyłącznie jeden cel określony w art. 21 ust. 1 pkt 32, w związku z tym przeznaczenie w części przychodu na cele wskazane w tym przepisie także korzysta ze zwolnienia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca wspólnie z małżonką przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego oraz działki przeznaczyli w części na:

  1. Spłatę kredytu zaciągniętego na zakup Domu wraz z odsetkami - ze środków uzyskanych ze sprzedały w 2008 r. lokalu mieszkalnego zakupionego w 2005 r....
  2. Opłatę notarialną od umowy przedwstępnej (tj. zobowiązującej dewelopera do sprzedaży nieruchomości) w związku z zakupem Domu w zabudowie szeregowej...

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. okolicznością decydującą o prawie do zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw wymienionych w art. 10 ust 1 pkt 8 lit. a)-c), w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki, jest cel zaciągnięcia tego kredytu lub pożyczki. Spłata kredytu stanowi bowiem etap realizacji tego celu.

Ważny jest moment uzyskania przychodu i poniesienia wydatku. Środki przeznaczone na spłatę kredytu muszą pochodzić ze sprzedaży nieruchomości i praw związanych z nieruchomościami.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, iż podatnicy mają prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e), ww. ustawy w każdym przypadku wydatkowania, w przewidzianym ustawą terminie, przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych na spłatę kredytu zaciągniętego na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy.

Powyższe oznacza, iż z omawianego zwolnienia mają prawo korzystać również podatnicy, którzy przeznaczyli przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie zbytej nieruchomości lub prawa oraz na nabycie innej nieruchomości lub prawa, pod warunkiem, że są to nieruchomości lub prawa wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r.

Należy podkreślić, że z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., jasno wynika, iż kredyt, na którego spłatę został przeznaczony przychód z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego musi być kredytem zaciągniętym na cele mieszkaniowe, co z kolei powinno wynikać z treści umowy kredytowej.

Należy także podkreślić, że zgodnie z cyt. art. 21 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b.

Korzystanie bowiem z tzw. „ulgi odsetkowej” wyklucza jednoznacznie możliwość wykazania jako zwolnienia spłaty kredytu zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ww. ustawy.

Stosownie do powyższego należy stwierdzić, że ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ma prawo skorzystać podatnik, który w chwili dokonywania spłaty kredytu i odsetek dysponował przychodem ze sprzedaży nieruchomości oraz nie korzystał lub nie korzysta z ulgi odsetkowej na podstawie art. 26b.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca wspólnie z małżonką w dniu 04.12.2007 r. podpisał umowę zobowiązującą do wybudowania domu w zabudowie szeregowej oraz przedwstępną umowę sprzedaży. Powyższy zakup sfinansowali w części z przychodów uzyskanych ze sprzedaży działki i lokalu mieszkalnego, a w części z zaciągniętego w 2008 r. kredytu. Wnioskodawca i jego małżonka nie korzystali z ulgi odsetkowej w związku z kredytem zaciągniętym na zakup ww. działki.

Wnioskodawca i jego małżonka część przychodu osiągniętego w 2008 r. ze zbycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego przeznaczyli na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup nowej nieruchomości wraz z należnymi odsetkami i prowizjami za wcześniejszą spłatę. Ponadto z osiągniętych przychodów została uiszczona opłata notarialna sporządzenia umowy przedwstępnej zakupu nowego lokalu mieszkalnego.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i powołane przepisy prawa, należy uznać, iż przychód uzyskany ze zbycia przedmiotowej działki i lokalu mieszkalnego przeznaczony na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup nowej nieruchomości oraz odsetek od tego kredytu i opłaty związane z jego nabyciem m.in. opłaty notarialne korzysta ze zwolnienia na postawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. do wysokości wydatków poniesionych po dniu dokonania sprzedaży ww. nieruchomości. Uzyskany z tego tytułu przychód będzie w tej części zwolniony od podatku dochodowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organu podatkowego należy stwierdzić, że interpretacje te zostały wydane w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj