Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-45/10/BJ
z 15 kwietnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-45/10/BJ
Data
2010.04.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
grunty
grunty
nieruchomości
nieruchomości
sprzedaż
sprzedaż
ulga budowlana
ulga budowlana
zwrot ulgi
zwrot ulgi


Istota interpretacji
Czy w opisanej sytuacji wnioskodawca jest zobowiązany do zwrotu ulgi z tytułu zakupu gruntu, z której skorzystał w rozliczeniach podatku za lata 2001-2002?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 04 stycznia 2010r. (data wpływu do tut. Biura – 18 stycznia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku złożenia korekty zeznania podatkowego za rok podatkowy, w którym dokonano zbycia nieruchomości i doliczenia do podatku kwoty uprzednio odliczonej w związku z nabyciem gruntu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2010r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku złożenia korekty zeznania podatkowego za rok podatkowy, w którym dokonano zbycia nieruchomości i doliczenia do podatku kwoty uprzednio odliczonej w związku z nabyciem gruntu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w 2001r. dokonał wraz z małżonką, z którą pozostaje we wspólności małżeńskiej, zakupu działki budowlanej w celu realizacji budowy domu na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Z tytułu zakupu działki w rocznym wspólnym zeznaniu podatkowym za 2001r. małżonkowie dokonali odliczenia od podatku w kwocie 1514,21 zł. W latach 2001 - 2002 małżonkowie wybudowali na zakupionej działce jednorodzinny dom mieszkalny, który został oddany do użytkowania we wrześniu 2002r. Prawidłowość poniesionych wydatków na cele mieszkaniowe i związanych z tymi wydatkami odliczeń od podatku dokonanych w rozliczeniach za lata 2001 i 2002 była przedmiotem postępowań kontrolnych Urzędu Skarbowego.

Tak więc poniesione nakłady na zakup działki budowlanej i wybudowanie na niej domu stanowiły wydatki na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych małżonków. W dniu 25 sierpnia 2005r. małżonkowie dokonali zbycia nieruchomości składającej się z działki gruntowej zabudowanej jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym. Uzyskane pieniądze przeznaczyli na zakup mieszkania własnościowego i zakup nowej działki budowlanej, na której w latach 2006 - 2008 wybudowali nowy dom zaspakajający ich cele mieszkaniowe. Wnioskodawca zaznaczył, że poza dużą ulgą budowlaną w latach 2001-2002 małżonkowie nie korzystali z żadnych innych ulg w latach późniejszych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym, podatnik jest zobowiązany złożyć korektę zeznania podatkowego za rok podatkowy, w którym dokonano zbycia nieruchomości i doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone w związku z nabyciem gruntu...

Zdaniem wnioskodawcy, sprzedaż nieruchomości składającej się z gruntu wraz z posadowionym na nim budynkiem mieszkalnym nie pociąga za sobą konieczności doliczenia do podatku kwot poprzednio odliczonych w ramach dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności. Według wnioskodawcy zaznaczyć jednak należy, że z powołanego przepisu art. 27a ust. 13 wynika, że podatnik traci prawo do ulgi podatkowej, a tym samym zobowiązany jest do zwrotu wcześniej wykorzystanej ulgi podatkowej jedynie w wymienionych w tym przepisie sytuacjach (zamknięty katalog). Przepis ten nie wymienia wśród tychże sytuacji sprzedaży nieruchomości.

Ponadto, zgodnie z treścią art. 45 ust. 3a ustawy, w brzmieniu obowiązującym do końca roku 2001, w związku z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. w przypadkach:

  1. określonych w art. 27a ust. 13,
  2. odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu,

-a następnie zbycie tego gruntu lub prawa podatnik jest obowiązany wykazać i odliczyć kwoty uprzednio odliczone od podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.

W świetle tego przepisu – zdaniem wnioskodawcy - z obowiązkiem zwrotu kwot odliczonych uprzednio z tytułu ulgi na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego mamy do czynienia jedynie w przypadku zbycia tego niezabudowanego gruntu. Nie ma natomiast obowiązku oddania ulgi w przypadku zbycia gruntu z wybudowanym domem, gdyż został zrealizowany cel przewidziany przez ustawodawcę, tj. grunt został zabudowany budynkiem mieszkalnym. Sprzedaż nieruchomości nie jest tożsama ze sprzedażą tego samego gruntu.

Według wnioskodawcy, jego stanowisko jest zgodne z intencją ustawodawcy, który regulacjami zawartymi z art. 45 zabezpieczył zwrot ulgi budowlanej z tytułu zakupu działki, której nie wykorzystano do budowy domu i jest poparte oficjalnymi interpretacjami Ministra Finansów, w tym idywidualną interpretacją wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Znak: IBPB2/415-1279/08/CJS z dnia 16 października 2008r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 27a ust 1 pkt 1 lit. a) i b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do końca 2001r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik, poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na:

  • zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  • budowę budynku mieszkalnego.

Stosownie do art. 27a ust. 13 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do końca 2001r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

-do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Z treści art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) wynika, że przepis art. 27a ust. 13, ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń, powstałych po dniu 01 stycznia 2002r.

Cytowany powyżej przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty katalog zdarzeń powodujących obowiązek doliczania do dochodu lub podatku uprzednio odliczonych kwot. Wśród sytuacji skutkujących utratą prawa do ulgi budowlanej ustawodawca nie wymienił sprzedaży budynku mieszkalnego, z tytułu budowy którego podatnik skorzystał z odliczeń. W związku z tym wykorzystana ulga z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego nie będzie podlegała zwrotowi.

Natomiast w kwestii zwrotu wykorzystanej ulgi z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego zastosowanie ma art. 6 ust. 2 ww. ustawy z dnia 21 listopada 2001r., zgodnie z którym przepis art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., ma zastosowanie do podatników, którzy przed dniem 01 stycznia 2002r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po dniu 01 stycznia 2002 r. zbyli ten grunt.

Przepis art. 45 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2002r. stanowił, iż w przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa, podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone od podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.

Wskazać należy, iż prawo podatkowe, w szczególności ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawiera definicji nieruchomości. Wobec powyższego uzasadnionym jest posiłkowanie się definicją nieruchomości zawartą w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (j. t. Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości. Zgodnie z normą zawartą w art. 191 k.c. własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się częścią składową nieruchomości. Budynek trwale związany z gruntem, jako jego część składowa, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Podkreślenia wymaga fakt, że podatnik skorzystać mógł z dwóch ulg podatkowych: z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego oraz z tytułu budowy budynku mieszkalnego. Okoliczność, że podatnik skorzystał z obu ulg nie zmieniała charakteru tych ulg – nadal pozostawały to dwie odrębne ulgi, dla których określono odrębne zasady zwrotu. Przy czym zwrot ulgi na zakup gruntu w żadnym wypadku nie był uzależniony od tego czy na tym gruncie wybudowano budynek mieszkalny czy też nie. W każdym bowiem przypadku zbycie gruntu obejmuje zbycie budynku, który na tym gruncie został wybudowany.

Z treści cytowanego wyżej przepisu art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wynika, iż w przypadku odliczania wydatków na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, późniejsze zbycie tego gruntu (w tym zarówno niezabudowanego, jak i zabudowanego budynkiem mieszkalnym) spowoduje konieczność zwrotu ulgi poprzez doliczenie do podatku, w roku zbycia, kwot uprzednio odliczonych. Tym samym twierdzenie wnioskodawcy, iż z obowiązkiem zwrotu kwot odliczonych uprzednio z tytułu ulgi na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego mamy do czynienia jedynie w przypadku zbycia tego niezabudowanego gruntu, nie znajduje uzasadnienia prawnego.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przedstawionej przez wnioskodawcę sytuacji brak jest konieczności zwrotu ulgi z tytułu budowy budynku mieszkalnego. Natomiast w związku z korzystaniem z ulgi z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, za rok podatkowy, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości, tj. 2005, wnioskodawca obowiązany jest doliczyć do podatku należnego kwoty uprzednio odliczone z tytułu zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Zatem wnioskodawca, o ile nie dokonał takiego doliczenia w 2005r. winien złożyć korektę zeznania podatkowego za 2005 rok i doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone w związku z nabyciem gruntu.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

W odniesieniu do powołanej przez wnioskodawcę interpretacji indywidualnej z dnia 16 października 2008r. Znak: IBPB2/415-1279/08/CJS wyjaśnia się, iż wbrew twierdzeniu wnioskodawcy, stanowisko organu podatkowego zaprezentowane w uzasadnieniu tej interpretacji dokładnie odpowiada stanowisku zaprezentowanemu w niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie tut. organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając na uwadze, iż przedmiotowa nieruchomość była wspólną własnością wnioskodawcy i małżonki, a wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych został złożony przez wnioskodawcę, tut. organ zauważa, że interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla żony wnioskodawcy.

Małżonka chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj