Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-161/10-2/ER
z 17 maja 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-161/10-2/ER
Data
2010.05.17


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
kapitalizacja
koszty uzyskania przychodów
odsetki
opłata


Istota interpretacji
CIT - w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, odsetek od pożyczki oraz opłat dodatkowych związanych z zakupem akcji innej spółki



Wniosek ORD-IN 432 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.03.2010r. (data wpływu 12.03.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, odsetek od pożyczki oraz opłat dodatkowych związanych z zakupem akcji innej spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.03.2010r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, odsetek od pożyczki oraz opłat dodatkowych związanych z zakupem akcji innej spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

T. Sp. z o.o. (dalej: „T.”, „Wnioskodawca”) postanowił nabyć akcje w H. S.A., polskiej spółce notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. W tym celu, Wnioskodawca ogłosił publiczne wezwanie, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (tj. Dz. U. z 2009 r., Nr 185, poz. 1439) na nabycie 100 % akcji H. S.A. Wezwanie zostało ogłoszone w dniu 8 października 2009 r. W wyniku odpowiedzi dotychczasowych akcjonariuszy na publiczne wezwanie w dniu 7 grudnia 2009 r. T nabyło ponad 90% akcji H S.A.

Nabycie akcji H. S.A., Spółka sfinansowała pożyczką zaciągniętą z banku (dalej: „Pożyczka Bankowa”) na podstawie umowy zawartej 7 października 2009 r. Zgadnie z tą umową bank udzielił Wnioskodawcy gwarancji finansowych wymaganych przez przepisy wskazanej wyżej ustawy w trakcie zgłaszania publicznego wezwania na nabycie akcji, a następnie udzielił pożyczki na nabycie akcji. Zgodnie z umową Pożyczki Bankowej, odsetki od tej pożyczki naliczane i spłacane są w okresach 15 dniowych, przy czym najpóźniej w dniu spłaty kwoty głównej Pożyczki Bankowej. Wyżej opisana Pożyczka Bankowa wymagała od Wnioskodawcy poniesienia również kosztów opłat dodatkowych wymaganych przez Bank w związku z otrzymaniem finansowania (np.: koszty prowizji oraz inne opłaty dodatkowe). Do opłat dodatkowych związanych z zawarciem umowy Pożyczki Bankowej należały również koszty ponoszone przez Bank na zakup usług doradztwa prawnego związanego z zawarciem tych umów. Zgoda na pokrycie tych kosztów była jednym z warunków otrzymania finansowania przez T. Bank zdecydował się udzielić finansowania Wnioskodawcy na nabycie akcji jedynie w okresie krótkoterminowym. Tym samym zaistniała konieczność uzyskania przez Spółkę środków na spłatę Pożyczki Bankowej.

W związku z powyższym 3 grudnia 2009 r. jeden z podmiotów z grupy Wnioskodawcy – G. (w trakcie zmiany firmy na N A.B.) z siedzibą w Szwecji, udzielił T. pożyczki („Pożyczka Grupowa”). Pożyczka ta została wykorzystana przez Wnioskodawcę na spłatę przez Spółkę Pożyczki Bankowej. Zgodnie z umową Pożyczki Grupowej odsetki z tytułu tej pożyczki mają być kapitalizowane w okresach rocznych i płatne są w momencie spłaty kwoty głównej pożyczki lub jej części. Zasada ta nie dotyczy części Pożyczki Grupowej stanowiącej tzw. transzę menedżerską pożyczki. Transza ta została wyodrębniona, gdyż w przyszłości może dojść do zmiany wierzyciela (pożyczkodawcy) w odniesieniu do tej części pożyczki, to jest pożyczkodawcami stać się mogą osoby zarządzające T., a także członkowie rady nadzorczej. Zgodnie z umową Pożyczki Grupowej, odsetki od tej części pożyczki nie będą kapitalizowane, lecz będą jedynie naliczane i płatne w momencie spłaty kwoty głównej pożyczki.

Ponadto, w związku z faktem, iż środki z Pożyczki Grupowej nie były wystarczające do spłaty Pożyczki Bankowej, Wnioskodawca wyemitował dłużne papiery wartościowe w formie obligacji, zgodnie z ustawą o obligacjach z dnia 29 czerwca 1995 r. wyemitowane zostały obligacje o dwóch terminach zapadalności, po 18 miesiącach oraz po 36 miesiącach. Obligacje emitowane były w transzach i nabyte zostały przez byłych głównych akcjonariuszy H. S.A. Zgodnie z dokumentami obligacji, odsetki od obligacji są płatne na dzień spłaty danej obligacji (nie będą kapitalizowane).

Pozostałe środki na spłatę Pożyczki Bankowej Spółka uzyskała w wyniku podwyższenia jej kapitału.

Wnioskodawca, korzystając zarówno ze środków uzyskanych dzięki Pożyczce Grupowej, jak też ze środków uzyskanych ze sprzedaży obligacji oraz podwyższenia kapitału, spłacił Pożyczkę Bankową w grudniu 2009 r. wraz z odsetkami należnymi od tej pożyczki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy odsetki od Pożyczki Bankowej będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki (art. 15 ust. 1 updop), a jeśli tak, to czy ten koszt należy rozpoznać w momencie ich zapłaty (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 updop), a nie w momencie przyszłego zbycia akcji H. S.A....
  2. Czy odsetki od Pożyczki Grupowej będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki (art. 15 ust. 1 updop), a jeśli tak, to czy ten koszt należy rozpoznać w momencie ich kapitalizacji - w odniesieniu do odsetek podlegających kapitalizacji, lub zapłaty - w odniesieniu do odsetek nie podlegających kapitalizacji (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 updop), a nie w momencie zbycia akcji H. S.A....
  3. Czy odsetki od Obligacji będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki (art. 15 ust. 1 updop), a jeśli tak, to czy ten koszt należy rozpoznać w momencie ich zapłaty (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit a), a nie w momencie zbycia akcji H. S.A....
  4. Czy opłaty dodatkowe wymagane przez Bank w związku z otrzymaniem Pożyczki Bankowej będą stanowić koszt uzyskania przychodu, a jeśli tak, to czy ten koszt należy rozpoznać w dacie poniesienia (zgodnie z art. 15 ust 4d)...

Zdaniem wnioskodawcy.

Ad. 1)

Na podstawie art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 updop, odsetki od Pożyczki Bankowej stanowią koszt uzyskania przychodu Spółki i będą rozpoznane dla celów podatkowych w dacie ich zapłaty.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Oznacza to, że Wnioskodawca ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów po wyłączeniu tych, których odliczalność jest wprost ograniczona w ustawie. Kosztami uzyskania przychodów mogą być zarówno koszty bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem ze ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, tzn. są wydatkami mającymi ekonomiczne uzasadnienie z punktu widzenia prowadzonej działalności.

Nabycie przez Wnioskodawcę własności akcji w H. S.A. pozwoli na rozpoczęcie i rozwinięcie działalności gospodarczej Spółki, dzięki czemu jego pozycja na rynku znacząco się podniesie, co wiąże się z oczekiwanym wzrostem przychodów, między innymi w związku z wynagrodzeniem, które Spółka będzie uzyskiwać od H. S.A. z tytułu świadczonych usług zarządczych.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Z kolei, w myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Zgodnie z powyższym, odsetki od pożyczek (kredytów) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich kapitalizacji lub faktycznej zapłaty. Nie są zaś kosztem odsetki naliczone, które nie zostały faktycznie zapłacone. Powyższe przepisy nie odnoszą się do celu, w jakim zaciągnięty został kredyt (odniesienie takie należy wywieść zatem z art. 15 ust. 1 updop).

Należy zwrócić uwagę, że odsetki od kredytu nie stanowią tzw. „wydatków na nabycie akcji”, określonych w art. 16 ust. 1 pkt 8 updop. W myśl lego przepisu, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na objęcie lub nabycie akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych akcji.

Zgodnie z wypracowaną i konsekwentną linią interpretacyjną, użycie sformułowania „wydatki na nabycie” oznacza wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne nabycie. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów zalicza się zapłaconą cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, opłatę skarbową podatek od czynności cywilnoprawnych.

W przedmiotowej sprawie, odsetki od Pożyczki Bankowej nie będą w ocenie Spółki, wydatkiem warunkującym nabycie akcji. Wydatkami warunkującymi nabycie akcji, jak wskazano wyżej, są cena nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Natomiast wydatek w postaci spłaty odsetek od Pożyczki Bankowej jest związany jedynie ze sposobem sfinansowania zapłaty ceny nabycia, a nie z samym nabyciem akcji. Wobec tego, w ocenie Spółki, odsetki od Pożyczki Bankowej, nie będą stanowiły „wydatków na nabycie udziałów” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 updop. W tym miejscu Spółka pragnie zwrócić uwagę, iż podobne zagadnienie, tj. kwestia dotycząca odsetek związanych ze źródłami finansowania nabycia udziałów, była wielokrotnie poruszana przez Ministra Finansów, organy podatkowe i sądy administracyjne. Zgodnie z ukształtowaną linią interpretacyjną, odsetki od pożyczki nie stanowią wydatku na nabycie akcji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 upodp.

Przykładowo, Ministerstwo Finansów prezentuje taki pogląd w urzędowej interpretacji Ministra Finansów z 7 sierpnia 2002 r. (PB4/AK-8214-6905-192/02). W piśmie z 12 marca 2001 r. (PB4/BA-8214-486-94/01), w piśmie z 13 stycznia 1999 r. (PB3/5912-722-604/HS/98), w piśmie z 31 października 1996 r. (P04/AK-722-622/96), w piśmie z 06 września 2007 (IP-PB3-423-13/07-2/AJ), w piśmie z 17 grudnia 2007 (IP-PB3-423-223/07-2/GJ), oraz w piśmie z 20 sierpnia 2007 (IP-PB3-423-765/08-4/KB). W piśmie z 31 października 1996 r. Minister Finansów stwierdził: „Użycie przez ustawodawcę określenia - „wydatki na nabycie - oznacza, że do kosztów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji - zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie bez których poniesienia skuteczne nabycie tych udziałów lub akcji nie byłoby możliwe. Jeżeli więc na zakup akcji czy udziałów zaciągnięty zostanie przez daną osobę prawną kredyt, odsetki będące zapłatą za kredyt (a nie wydatkami na nabycie akcji czy udziałów)są kosztem w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. Również w urzędowej interpretacji z 7 sierpnia 2002 r. Minister Finansów potwierdził, że „Odsetki od takich pożyczek i kredytów (zaciągniętych na nabycie udziałów/akcji) nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami Wnioskodawcy. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji.”

Kwestia kosztów finansowych, związanych z zaciągnięciem kredytu na nabycie akcji była także przedmiotem wielu opinii organów skarbowych (między innymi: decyzja Izby Skarbowej w Warszawie z 14 grudnia 2005 r. sygn. 1401/PD-4230Z-104/05/IJ, postanowienie Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 6 maja 2006 r. sygn. 1472/ROP1/423-70/146/06/DP, indywidualne interpretacje wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 września 2007 r. sygn. IP-PB3-423-13/07-2/AJ oraz 17 rudnia 2007 r. sygn. IP-PB3-423-223/07-2/GJ, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 lipca 2008 sygn. IP-PB3-423-651/08-2/AG, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 lipca 2009r. sygn. IPPB3-423-218/09-4/ER). W piśmie z 6 grudnia 2006 r. (1471/DPD2/423-131/06/AB) Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdził: „Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów stanowić będą koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji odsetek.” Podobne stanowisko zaprezentował Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola: „Należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Koszty zaciągniętego kredytu tj. naliczone odsetki od kredytu nie są wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji). Odsetki te, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 cytowanej ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich faktycznej zapłaty lub kapitaIizacji”. (postanowienie z 24 sierpnia 2006 r. sygn. US40/RDP/4211/72/BS/2006). Także w innym postanowieniu Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego potwierdził, że „Użycie przez ustawodawcę określenia „wydatki na nabycie”, oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji, zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne ich nabycie. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji z liczyć należy zapłaconą cenę udziałów lub akcji oraz inne koszty bezpośrednio wiązane z tym zakupem (np. opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.). Natomiast odsetki od pożyczek i kredytów zaciągniętych na zakup udziałów lub akcji związane są ze źródłem finansowania tego rodzaju wydatków. W związku z tym odsetki od tych pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji). (postanowienie z 30 października 2006 r. sygn. US.PD/423-34/MG/06).

Dodatkowo powyższe stanowisko zostało utrwalone przez linię interpretacyjną orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej: „NSA”) (między innymi wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2006 r., sygn. II FSK 508/05, wyrok NSA z dnia 8 listopada 2004 r. sygn. FSK 325/04, wyrok NSA z dnia 7 września 2004 r., sygn. FSK 324/04).

W jednym z wyroków NSA wyraźnie stwierdził: „(...) w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w_ momencie ich poniesienia.” (Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2006 r. sygn. II FSK 508/05). Podobnie w innym wyroku NSA stwierdził: „Przechodząc zatem na grunt przepisów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako wydatki należy rozumieć nakłady podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego._Do wydatków tych nie mogą więc być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji. Nie pozostają one bowiem w bezpośrednim związku z ich nabyciem” (Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2004 r. sygn. FSK 325/04).

Reasumując, w przedmiotowej sytuacji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na podstawie art. 15 ust. 1 updop, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) updop oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 updop, odsetki od Pożyczki Bankowej zaciągniętej na nabycie akcji będą stanowić koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy i będą rozpoznane dla celów podatkowych w dacie ich zapłaty.

Ad. 2)

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na podstawie art. 15 ust. 1, 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) updop oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 updop, odsetki od Pożyczki Grupowej, będą stanowić koszt uzyskania przychodu dla T. i będą rozpoznane dla celów podatkowych w dacie ich kapitalizacji (w odniesieniu do odsetek w stosunku do których umowa Pożyczki Grupowej przewiduje ich kapitalizację) lub zapłaty (w odniesieniu do odsetek w stosunku do których umowa Pożyczki Grupowej nie przewiduje ich kapitalizacji, a jedynie spłatę).

Zdaniem Spółki, odsetki od Pożyczki Grupowej, zaciągniętej w celu spłaty Pożyczki Bankowej, nie będą wydatkiem bezpośrednio warunkującym nabycie akcji, jak wskazano w stanowisku Spółki dotyczącym pytania nr 1 za wydatki warunkujące nabycie akcji należy uznać samą cenę nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, opłatę skarbową. Tym samym już wydatek w postaci spłaty odsetek od Pożyczki Bankowej jest związany jedynie ze sposobem finansowania zapłaty ceny nabycia, a nie z samym nabyciem akcji. Tym bardziej odsetki dotyczące Pożyczki Grupowej, która zastała zaciągnięta na spłatę Pożyczki Bankowej, nie mogą zostać uznane za wydatek bezpośrednio warunkujący nabycie akcji. Wobec tego, w ocenie Spółki, odsetki od Pożyczki Grupowej, nie będą stanowiły „wydatków na nabycie udziałów” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 updop.

W tym zakresie Spółka w pełni podtrzymuje swoją argumentację wyrażoną w uzasadnieniu stanowiska Podatnika do pytania 1.

Reasumując, w przedmiotowej sytuacji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na podstawie art. 15 ust. 1 updop, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit, a) updop oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 updop, odsetki od Pożyczki Grupowej zaciągniętej w celu spłaty Pożyczki Bankowej będą stanowić koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy i będą rozpoznane dla celów podatkowych w dacie ich kapitalizacji lub zapłaty.

Ad. 3)

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na podstawie art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) updop oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 updop, odsetki od wyemitowanych przez spółkę Obligacji, będą stanowić koszt uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy i będą rozpoznane dla celów podatkowych w dacie ich zapłaty.

Zgodnie z ustawą o obligacjach z dnia 29 czerwca 1995r. (Dz. U. Nr 83, poz. 420) obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Istnieje wiele typów instrumentów stanowiących źródło kapitału dla spółek, a obligacje są jednymi z nich. Tym samym należy podkreślić, iż obligacje są jednym z głównych źródeł - oprócz środków własnych, kredytów bankowych i emisji akcji - finansowania i rozwoju działalności przedsiębiorstw oraz innych uprawnionych do ich emisji podmiotów lub organów samorządu terytorialnego. Obligacja de facto jest dokumentem, w którym emitent potwierdza zaciągniecie pożyczki w określonej wysokości i zobowiązuje się do jej zwrotu w podanym terminie oraz do zapłaty odsetek posiadaczowi takiego dokumentu, zgodnie z ustalonymi z góry zasadami. W tym przypadku emitent obligacji zobowiązał się do zapłaty odsetek z dniem spłaty obligacji.

Zdaniem Spółki, odsetki od obligacji, wyemitowanych w celu spłaty Pożyczki Bankowej, nie będą wydatkiem bezpośrednio warunkującym nabycie akcji. Jak w stanowisku Spółki dotyczącym pytania nr 1 wydatkami warunkującymi nabycie akcji należy uznać samą cenę nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, opłatę skarbową. Tym samym już wydatek w postaci spłaty odsetek od Pożyczki Bankowej jest związany jedynie ze sposobem sfinansowania zapłaty ceny nabycia, a nie z samym nabyciem akcji. Tym bardziej odsetki od obligacji, które zostały wyemitowane w celu spłaty Pożyczki Bankowej nie mogą zostać uznane za wydatek bezpośrednio warunkujący nabycie akcji. Wobec tego, w ocenie Spółki, odsetki od obligacji, nie będą stanowiły, „wydatków na nabycie udziałów” w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 updop.

W tym zakresie Spółka w pełni podtrzymuje swoją argumentację wyrażoną w uzasadnieniu stanowiska Podatnika do pytania 1.

Reasumując, w przedmiotowej sytuacji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na podstawie art. 15 ust. 1 updop, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) updop oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 updop, odsetki od obligacji wyemitowanych w celu spłaty Pożyczki Bankowej będą stanowić koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy i będą rozpoznane dla celów podatkowych w dacie ich zapłaty.

Ad. 4)

Zdaniem Wnioskodawcy, opłaty dodatkowe ponoszone przez podatnika w związku z zaciągnięciem kredytu na zakup udziałów - podobnie jak odsetki - stanowią koszty uzyskania przychodów. Jak stwierdził Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie: „,Wszystko to, co przekracza kwotę udzielonej pożyczki stanowi dodatkowe koszty związane z jej przyznaniem i o ile pozostają w związku z prowadzona przez Podatnika działalnością gospodarczą, tj. spełniają warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów”. (postanowienie z 6 grudnia 2006 r. sygn. 1471/DPD2/423-131/06/AB). Biorąc pod uwagę fakt, że odsetki od zaciągniętej pożyczki będą związane z funkcjonowaniem T. i będą stanowiły koszty uzyskania przychodu, ta sama zasada będzie dotyczyła opłat dodatkowych związanych z Pożyczką Bankową (zaciągniętą w związku z funkcjonowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej przez T).

Zasadniczo, zgodnie z art. 15 ust. 4 updop, wydatki bezpośrednio związane z przychodami są potrącane w roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte odpowiadające im przychody. Natomiast w myśl art. 15 ust. 4d updop, co do zasady, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.

W przypadku wydatków związanych z zaciągnięciem Pożyczki Bankowej, brak jest bezpośredniego powiązania opłat dodatkowych z konkretnymi przychodami. Wobec tego należy uznać, że opłaty dodatkowe stanowią tzw. koszty pośrednie i zgodnie z art. 15 ust. 4d updop będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w momencie poniesienia.

Rozumowanie takie zostało przykładowo potwierdzone przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w postanowieniu z 6 marca 2006 r. sygn. D-1/423-1/06 (dotyczącym przepisów w brzmieniu do 31 grudnia 2006 r.): „w odniesieniu do kosztów, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskiwanymi przychodami, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika i nie dotyczą ściśle wyodrębnionego okresu (roku podatkowego, miesiąca), podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwila ich faktycznego poniesienia”. Podobnie, w przywołanym wyżej wyroku z 7 kwietnia 2006 r. NSA wyraźnie stwierdził: „(...) w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki wiązane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.”

Zaprezentowane wyżej stanowisko znalazło odzwierciedlenie również w najnowszych interpretacjach prawa podatkowego wydanych w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektorów Izb Skarbowych. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 26 lutego 2009 r. sygn. ITPB3/423-663a/08/MT stwierdził, że; „Zapłacone przez Spółkę: podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy pożyczki oraz prowizje od kredytów bankowych nie zostały wyłączone z kategorii kosztów uzyskania przychodów na mocy przepisów art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wobec tego stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 tej ustawy. Z uwagi na charakter związku tych wydatków z przychodami Spółki, należy je zaliczyć do tzw. pośrednich kosztów uzyskania przychodów, potrącalnych — zgodnie z art. 15 ust. 4d - 4e omawianej ustawy — w dacie ich poniesienia. Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 23 lutego 2009r sygn.ILPB3/423-791/08-4/MC podkreślając, iż „W odniesieniu do bankowej prowizji przygotowawczej będzie miała zastosowanie generalna zasada wynikająca z przepisu art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która stanowi, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia”. Stanowisko takie zostało również potwierdzone w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 3 marca 2009 r. sygn. IBPBI/2/423-206/09/PC oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 6 maja 2009 r, sygn. IBPBI/2/423-206/09/PC.

W świetle wyżej zaprezentowanych opinii, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wydatki na opłaty dodatkowe powinny stanowić koszt uzyskania przychodów w dacie poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj