Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
3063-ILPB1-1.4511.362.2016.2.AN
z 1 lutego 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2016 r. (data wpływu 7 grudnia 2016 r.), uzupełnionym w dniu 27 stycznia 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności rolniczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności rolniczej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz w art. 138c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 13 stycznia 2017 r. znak 3063-ILPB1-1.4511.362.2016.1.AN na podstawie art. 169 § 1 oraz art. 155 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie wysłano w dniu 13 stycznia 2017 r., skutecznie doręczono w dniu 23 stycznia 2017 r., natomiast w dniu 27 stycznia 2017 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź, w której uzupełniono braki wskazane w wezwaniu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, mającą miejsce zamieszkania w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność rolniczą w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, polegającą na produkcji owoców i warzyw, a także uzyskuje przychody m.in. z działów specjalnych produkcji rolnej.

Wnioskodawca w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego, na potrzeby tego gospodarstwa, hoduje m.in. rozsady roślin, w tym rozsady roślin: m.in. pomidora, ogórka, kapusty, kalafiora, brokuły, selera, pora, cebuli oraz różnego rodzaju ziół (dalej jako: Rozsady”).

Cykl (długość) produkcji poszczególnych Rozsad jest uzależniony od okresu w roku kalendarzowym, w którym Wnioskodawca wysiewa nasiona roślin do specjalnie do tego przygotowanych tac wielokomórkowych.

Wspomniane powyżej tace wielokomórkowe przeznaczone są do wielokrotnego użytku, a poprzez dodatek filtra UV ich minimalny czas użytkowania wynosi od 7 lat do 10 lat. Tace służą do uprawy oraz transportu różnych gatunków rozsad warzyw gruntowych i roślin. Wykonane są z twardego plastiku i przez długi czas zachowują płaską powierzchnię, co pozwala na równomierne nawadnianie roślin i zapobiega spływaniu wody i tworzeniu zastoisk wody. Zastosowanie w tacach nóg stanowi m.in. bardzo duże ułatwienie przy automatyzacji procesu, istotnie zwiększając wydajność oraz upraszcza sposób transportu.

Cykl produkcji Rozsad przedstawia się następująco:

  • tace najpierw napełniane są torfem lub kostkami torfowym o wymiarach 4cm x 4cm, które są wcześniej przygotowywane przez prasę wytłaczającą kostki na pasie siewnym i przenoszone do tacek,
  • pracownicy Wnioskodawcy dokonują wysiewu nasion, które są następnie przykrywane podłożem wierzchnim, za pomocą automatycznego siewnika nasion,
  • tace ustawiane są na specjalnych paletach i przewożone do komory zwanej „kiełkownikiem”,
  • w każdym z trzech komór „kiełkowników” utrzymywana jest odpowiednia wilgotność i temperatura dla pobudzenia nasion (każdy z gatunków roślin pozostaje w nim odpowiedni czas w zależności od odmiany, który to czas wacha się od ok. 12 do 86 godzin),
  • palety z tacami są wywożone (transportowane) i układane na posadzce betonowej w celu dalszego rozwoju roślin,
  • „na betonach” zapewniany jest właściwy reżim temperaturowy podzielony na 3 strefy klimatyczne (okres uprawy „na betonach” wacha się od 20 do 40 dni i jest to uzależnione od warunków świetlnych o danej porze roku),
  • przed dostawą Rozsad do klienta rośliny muszą być zawsze odpowiednio zahartowane, czyli przygotowane do warunków atmosferycznych i wysokiej transpiracji, które panują na polu. W tym celu rośliny na ostatni okres wzrostu przed wysyłką do klienta są przewożone do hartownika (okres hartowania waha się od ok. 7 do 20 dni),
  • po tym okresie tace wraz z gotową Rozsadą są ustawiane na paletach i szykowane do transportu do klienta (klient po nabyciu określonej Rozsady z hartownika wysadza Rozsady na własnym polu w celu wyhodowania dojrzałej rośliny).

Jak wspomniano wyżej, sprzedaż Rozsad dokonywana jest bezpośrednio z tzw. „hartownika” (rośliny nie wracają w żadnym przypadku na wcześniejsze etapy produkcji), który zbudowany jest ze stalowych kratownic o rozpiętości 8 metrów, stojących na słupach o wysokości minimalnej 4 metrów. Konstrukcja hartownika jest posadowiona w gruncie na prefabrykowanych betonowych słupach w kracie 8 metrów x 3.60 metra, fundament boczny wylany jest z betonu. Korytarz transportowy ma szerokość 4 metrów i grubości 25 centymetrów. Na tej konstrukcji jest zainstalowana pozioma instalacja kurtyn typu A., przystosowana do użytku zewnętrznego. Kurtyny te będą się składać z systemu pchająco-ciągnącego firmy „B” B.V oraz tkaniny C, a na ścianach będą zamontowane rolety.

Dodatkowo na konstrukcji będzie podwieszony system podlewania Rozsad o wydajności 40 m3 na godzinę. W ziemi w obrębie hartownika będą co 5 metrów umieszczone linie drenażowe do odprowadzanie nadmiaru wody. Grunt zostanie utwardzony kruszywem o frakcji 20-40 mm do głębokości w warstwie 25 cm oraz wierzchnią warstwą 5 cm kruszywa o frakcji 1-4 mm, a całość podłoża zostanie pokryta płótnem o gramaturze 135 gram na m2.

Efektem końcowym tej produkcji roślinnej jest towar - Rozsada, która jest sprzedawana klientom Wnioskodawcy, którzy następnie wysadzają taka Rozsadę na własne pole i produkują dojrzałą roślinę (pomidora, ogórka, kalafiora itd.).

W załączeniu niniejszego wniosku, Wnioskodawca przesyła cztery (4) zdjęcia poglądowe obrazujące wygląd hartownika.

W piśmie stanowiące uzupełnienie wniosku Zainteresowany wyjaśnił, że produkcja sadzonek (Rozsad), o których mowa we wniosku:

  • nie jest prowadzona w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2, ani
  • nie jest prowadzona w szklarniach nieogrzewanych powyżej 25 m2, ani
  • nie jest prowadzona w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2.

Uprawa Rozsad nie jest dokonywana ani w produkcji szklarniowej, ani pod folią, bowiem wspomniany we wniosku hartownik, w którym wzrastają przez określony czas rośliny, nie jest pokryty ani szkłem, ani folią. Jak to zostało wskazane w opisie stanu faktycznego uprawy te „dojrzewają” określony czas w hartowniku, który ma zamontowany system nawadniania i ma na celu ochronę roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przy czym hartownik ten nie jest ogrzewany (stanowi jedynie osłonę dla Roślin).

Hartownik ten ma postać żelaznej konstrukcji, na którego dachu położona jest tkanina C, w skład której wchodzi w 93% Poliolefin, a w 7% Poliester.

Z kolei po bokach samego hartownika nie ma stałych ścian działowych (zewnętrznych), więc nie można uznać, że hartownik jest foliowym tunelem, bowiem posiada jedynie dach, pod którym jest zamontowany system nawadniania, a sam dach ma za zadanie zabezpieczać Rozsady przed nadmiernymi opadami. Po bokach hartownika są wprawdzie zamontowane automatyczne rolety, które są opuszczane na wypadek mrozów lub większych opadów deszczu czy wiatru, jednakże nie można uznać, że z tego powodu hartownik przybiera postać tunelu czy szklarni. Ponadto, po podniesieniu rolet hartownik nie posiada w ogóle ścian bocznych.

Niemniej jednak, nawet gdyby uznać ww. hartownik za tunel, w tym tunel foliowy (ponieważ nie jest w ogóle możliwe uznanie ww. hartownika za tunel szklany, czyli tzw. szklarnię (ogrzewaną lub nie), gdyż nie posiada on elementów ze szkła), to i tak hartownik, w przypadku uznania go za tunel foliowy - nie został wymieniony w Załączniku nr 2 do ustawy o PIT, ani w treści Rozporządzania, bowiem zostały tam wymienione jedynie:

  • szklarnie ogrzewane powyżej 25 m2
  • szklarnie nieogrzewane powyżej 25 m2
  • tunele foliowe ogrzewane powyżej 50 m2.

Z kolei, omawiany hartownik nie jest ogrzewany, ma on jedynie na celu ochronę Rozsad przed nadmiernymi opadami i bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych. Zatem nawet gdyby uznać, że hartownik z uwagi na położony dach, jest tunelem foliowym nieogrzewanym, to należy jednocześnie zauważyć, że tunel foliowy nieogrzewany nie został wymieniony w treści Załącznika nr 2 i treści Rozporządzenia (wymieniony został jedynie tunel foliowy ogrzewany). Natomiast, jak to zostało wskazane powyżej, jeżeli dany rodzaj uprawy, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie jest wymieniona w treści Załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla, czy też chów jest działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej.

Opis sprawy wynika z wniosku oraz uzupełnienia.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym powyżej stanie faktycznym prowadzona na potrzeby własnego gospodarstwa rolnego produkcja roślinna polegająca na uprawie sadzonek (Rozsad) roślin (pomidora, ogórka, kalafiora i innych roślin), która w ostatniej fazie prowadzona jest pod nieogrzewaną osłoną zwaną hartownikiem o powierzchni powyżej 50 m2, z którego Rozsady są następnie sprzedawane klientom Wnioskodawcy i poddawane po sprzedaży dalszej uprawie przez nabywcę, stanowi działalność rolniczą korzystającą ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych (ustawa o PIT)?

Zdaniem Wnioskodawcy, na powyższe pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Zdaniem Wnioskodawcy, wykonuje On w opisanym zakresie działalność rolniczą i do przychodów z tej działalności nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o PIT, działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego, oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalistycznego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

– licząc od dnia nabycia.

Z kolei, działami specjalnymi produkcji rolnej, w myśl art. 2 ust. 3 ustawy o PIT, są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 3a ustawy o PIT, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „Załącznikiem nr 2” do ustawy o PIT.

Zatem uprawa określonych roślin, hodowla lub chów zwierząt stanowi dział specjalny produkcji rolnej, o ile ich rozmiary przekraczają wielkości określone w ww. Załączniku nr 2 do ustawy o PIT. Informacje zawarte w wyżej wymienionym Załączniku nr 2 mają znaczenie w zakresie oceny, czy danego rodzaju działalność ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli dany rodzaj uprawy, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt, nie jest wymieniony w treści Załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla, czy też chów jest działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji, do przychodów z tej działalności nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Od dnia 1 stycznia 2014 r. normy szacunkowe określono w Załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2013 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (dalej jako: Rozporządzenie”). Załącznik ten, tj. „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego”, określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary stanowią działy specjalne produkcji rolnej. W przedmiotowej Tabeli, wymienia się m.in.:

  • uprawy w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2
  • uprawy w szklarniach nieogrzewanych powyżej 25 m2
  • uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2.

A zatem, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, dokonywana uprawa Rozsad, które w toku cyklu produkcyjnego, a zawsze przed sprzedażą, są przenoszone do tzw. hartownika w celu zahartowania roślin, które warunkuje ich dalszą przydatność do produkcji, a następnie dopiero z tego hartownika (po określonym czasie) jest dokonywana sprzedaż bezpośrednio klientom Wnioskodawcy - spełnia warunki uznania tej produkcji za działalność, o której mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o PIT, czyli jest to działalność rolnicza, polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym: również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego, oraz hodowla ryb.

Jak wynika z powyższego, działalność prowadzona przez Wnioskodawcę nie została wymieniona ani w Załączniku nr 2 do ustawy o PIT, ani w treści Rozporządzenia. Skoro dany rodzaj uprawy czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie jest wymieniona w treści Załącznika nr 2 lub treści Rozporządzenia, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla, czy też chów jest działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji, do przychodów z tej działalności nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, działalność prowadzona przez Wnioskodawcę mieści się w definicji działalności polegającej na wytwarzaniu produktów roślinnych (...) w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw (...), w tym również produkcji materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego (...).

Ponadto, w ocenie Wnioskodawcy, uprawa Rozsad nie jest dokonywana ani w produkcji szklarniowej, ani pod folią, bowiem wspomniany hartownik, w którym wzrastają przez określony czas rośliny, nie jest pokryty ani szkłem, ani folią. Jak to zostało wskazane w opisie stanu faktycznego uprawy te jedynie „dojrzewają” określony czas w hartowniku, który ma zamontowany system nawadniania i ma na celu ochronę roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a tym samym nie jest ogrzewany (stanowi jedynie ich osłonę).

Hartownik ten ma postać żelaznej konstrukcji, na którego dachu położona jest tkanina C, w skład której wchodzi w 93% Poliolefin, a w 7% Poliester.

Z kolei po bokach samego hartownika nie ma ścian działowych, więc nie można uznać, że hartownik jest foliowym tunelem, bowiem posiada jedynie dach, pod którym jest zamontowany system nawadniania, a sam dach ma za zadanie zabezpieczać Rozsady przed nadmiernymi opadami. Po bokach hartownika są wprawdzie zamontowane automatyczne rolety, które są opuszczane na wypadek mrozów lub większych opadów deszczu czy wiatru, jednakże nie jest to cel sam w sobie, i nie można uznać, że z tego powodu hartownik przybiera postać tunelu czy szklarni. Ponadto po podniesieniu rolet hartownik nie posiada ścian bocznych.

Niemniej jednak, nawet gdyby uznać ww. hartownik za tunel, w tym tunel foliowy (ponieważ nie jest możliwe uznanie ww. hartownika za tunel szklany tzw. szklarnię, gdyż nie posiada on elementów ze szkła), to i tak hartownik, w przypadku uznania go za tunel foliowy - nie został wymieniony w Załączniku nr 2 do ustawy o PIT, ani w treści Rozporządzania, bowiem zostały tam wymienione jedynie:

  • szklarnie ogrzewane powyżej 25 m2
  • szklarnie nieogrzewane powyżej 25 m2
  • tunele foliowe ogrzewane powyżej 50 m2.

Wnioskodawca podkreśla, że omawiany hartownik nie jest ogrzewany, ma on jedynie na celu ochronę Rozsad przed nadmiernymi opadami i bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych. Zatem nawet gdyby uznać, że hartownik z uwagi na położony dach, jest tunelem foliowym nieogrzewanym, to należy jednocześnie zauważyć, że tunel foliowy nieogrzewany nie został wymieniony w treści Załącznika nr 2 i treści Rozporządzenia (wymieniony został jedynie tunel foliowy ogrzewany). Natomiast, jak to zostało wskazane powyżej, jeżeli dany rodzaj uprawy, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie jest wymieniona w treści Załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla, czy też chów jest działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej.

Podobne stanowisko przedstawione zostało m.in. w:

  • wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 kwietnia 2015 r. sygn. akt: I SA/Łd 2/15:
    „Wobec tego skarżący ma rację, że skoro nie uzyskuje żadnych przychodów (dochodów) z upraw pod ogrzewanymi tunelami foliowymi przekraczającymi powierzchnię 50 m2, to nie można uznać, iż prowadzi on działy specjalne produkcji rolnej, które mogą być opodatkowane, według wyboru podatnika, na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, księgi rachunkowej, bądź norm szacunkowych.”
  • wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 września 1988 r. sygn. akt SA/Po 532/88:
    „W orzeczeniu z dnia 30 września 1988 r. (SA/Po 532/88, LEX nr 684259) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że o uznaniu obiektu za szklarnię czy tunel foliowy decyduje nie tyle sam rodzaj pokrycia, ile charakter konstrukcji, a zwłaszcza jej sposób połączenia z gruntem. Za szklarnię należy więc uznać budowlę posiadającą stałą konstrukcję metalową, drewnianą lub inną z oszklonymi i pokrytymi materiałami przepuszczającymi światło ścianami, przy czym na wykonanie tej budowli należy uzyskać pozwolenie na budowę.
    Tunelem foliowym będzie lekka, rozbieralna i bez fundamentowa konstrukcja nośna wykonana z tych samych jak wyżej materiałów, nakryta powłoką z folii.
    Należy jednak zauważyć, że przepisy ustawy mówią o ogrzewanych szklarniach i tunelach foliowych. Kryteria pozwalające zaliczyć powyższe obiekty do ogrzewanych zawarte są w normie branżowej BN-84-9100-95 („Uprawy warzywne i ozdobne pod osłonami”).
    Według tej normy, ogrzewaną szklarnią jest szklarnia, w której zamontowano stałą instalację ogrzewczą, umożliwiającą uprawę roślin niezależnie od temperatury zewnętrznej. Ogrzewanym tunelem foliowym jest taki tunel, w którym zainstalowano stałą instalację ogrzewczą, pozwalającą na osiągnięcie takiej różnicy temperatury między wnętrzem tunelu a jego otoczeniem, która umożliwia prowadzenie w tunelu upraw w ciągu całego roku, z tym że różnica ta musi wynosić co najmniej 10oC. W związku z tym należy uznać, że szklarnie i tunele foliowe, w których nie ma stałej instalacji ogrzewczej i w których niemożliwa jest całoroczna uprawa, nie są ogrzewanymi szklarniami (tunelami foliowymi) w rozumieniu u.p.d.o.f. (...)”.

Wnioskodawca w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego hoduje rośliny w kiełkowniku, a następnie przenosi Rozsady roślin (m.in. pomidora, ogórka, kapusty, kalafiora, pora, selera) pod dach hartownika (o powierzchni przekraczającej 50 m2), które to Rozsady następnie sprzedaje swoim klientom (Rozsady klienci wysadzają następnie do gruntu). Biologiczny wzrost tych roślin pod dachem hartownika jest krótszy niż 1 miesiąc, a do sprzedaży tych Rozsad dochodzi po ok. miesiącu do kilku miesięcy od momentu ich wysiania na tacach.

Tym samym okres biologicznego wzrostu tych Rozsad w hartowniku, pomimo tego, iż jest krótszy niż 1 miesiąc, i tak nie ma w niniejszej sprawie żadnego znaczenia, ponieważ jak wynika z treści art. 2 ust. 2 ustawy o PIT, okres miesięczny - w przypadku roślin - stosuje się jedynie do roślin zakupionych, natomiast Wnioskodawca nie nabywa tych roślin, a sam je produkuje (z nasion).

Dlatego też, w ocenie Wnioskodawcy, przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu uprawy Rozsad w hartowniku o powierzchni przekraczającej 50 m2 korzystają z wyłączenia, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o PIT. Przychody te należy więc zakwalifikować do działalności rolniczej, które podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że Wnioskodawca w tym zakresie prowadzi działalność rolniczą i to ona stanowi źródło uzyskiwanych przychodów. Wnioskodawca dokonuje bowiem sprzedaży wyhodowanych w gospodarstwie rolnym Rozsad bezpośrednio z hartownika, który służy wzrostowi roślin i zahartowaniu Rozsad przed ich sprzedażą i wysadzeniem ich do gruntu przez nabywców, bowiem Rozsady muszą być przed sprzedażą zahartowane, czyli przygotowane do warunków atmosferycznych panujących na polu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo tut. Organ zauważa, że zadając pytanie Wnioskodawca wskazał: „(…) stanowi działalność rolniczą korzystającą ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych (…)”, jednakże z opisu sprawy oraz własnego stanowiska wynika, że prowadzi On w opisanym zakresie działalność rolniczą, która nie podlega ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jak twierdzi Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia.

Do wniosku dołączono plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Odnosząc się natomiast do powołanych przez Wnioskodawcę wyroków sądów administracyjnych tut. Organ informuje, że w myśl zasady wyrażonej w art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zostały one wydane w indywidualnych sprawach i dotyczą wyłącznie tych spraw, w których zapadły.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj