Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-1/4510-32/15/BK
z 30 października 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 lipca 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 30 lipca 2015 r.), uzupełnionym 20 października 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wydatków z tytułu wynagrodzeń pracowników (w tym związanych z podróżami służbowymi) oraz narzutów na te wynagrodzenia, niezwiązanych z wytworzeniem środka trwałego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, m.in. w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wskazanych we wniosku wynagrodzeń pracowników (w tym związanych z podróżami służbowymi) oraz narzutów na te wynagrodzenia, niezwiązanych z wytworzeniem środka trwałego. Powyższy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 6 października 2015 r. Znak: IBPB-1-1/4510-31/15/BK, IBPB-1-1/4510-32/15/BK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 20 października 2015 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: „Spółka”) jest przedsiębiorstwem prowadzącym działalność deweloperską. Aktualnie wśród innych rodzajów prowadzonej działalności, Spółka zajmuje się realizacją inwestycji budowlanej w systemie Generalnego Wykonawcy. Spółka buduje pięciogwiazdkowy kompleks hotelowo-usługowy wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą oraz mieszkania i powierzchnie usługowe. W ramach realizowanej inwestycji powstanie 169 apartamentów i penthouse’ów, biura, centrum fitness, centrum konferencyjne oraz pięciogwiazdkowy hotel. Spółka podpisała umowę o zarządzanie częścią hotelową ze spółką z Grupy Kapitałowej X., w ramach której X. będzie zarządzał hotelem (świadczył na rzecz Spółki usługę w tym zakresie), a Spółka zgodnie z postanowieniem tej umowy odpowiadać będzie za uruchomienie i zorganizowanie działalności pięciogwiazdkowego hotelu. W kontekście podpisanej umowy, Spółka będzie właścicielem hotelu, a więc będzie uzyskiwać przychody z usług świadczonych przez hotel oraz ponosić związane z tym koszty, natomiast X. będzie świadczył na rzecz Spółki usługę zarządzania hotelem.

W ramach swojej działalności Spółka ma zorganizować rekrutację oraz szkolenie wykwalifikowanego personelu zarządzającego i obsługującego nowo powstały pięciogwiazdkowy hotel. W celu realizacji przedsięwzięcia i zgodnie z zapisami umowy z X., Spółka będzie ponosić związane z tym wydatki m.in. na: marketing, znalezienie firmy rekrutacyjnej, zatrudnienie i szkolenie przyszłego personelu, wynagrodzenia, a także inne wydatki administracyjne związane z uruchomieniem hotelu (które nie dotyczą budowy obiektu). Wydatki te będą poniesione przed rozpoczęciem działalności hotelu.

Wydatki objęte zakresem niniejszego wniosku nie dotyczą budowy kompleksu hotelowo-usługowego oraz pracowników związanych z realizacją inwestycji budowlanej.

Spółka będzie ewidencjonować w księgach zarówno poniesione wydatki przed rozpoczęciem i w czasie funkcjonowania hotelu jak i przychody uzyskane w przyszłości z tego tytułu. W ramach kalkulacji miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (dalej: „CIT”) oraz finalnego zobowiązania z tego tytułu za poszczególne lata podatkowe, Spółka zamierza ujmować powyższe wydatki (za wyjątkiem wydatków związanych z wynagrodzeniami oraz ubezpieczeniami społecznymi, o których mowa w art. 15 ust. 4g i 4h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), jako tzw. koszty pośrednie alokowane do bieżącego okresu, w którym zostały one poniesione. Z kolei koszty wynagrodzeń oraz ubezpieczeń społecznych, o których mowa w art. 15 ust. 4g i 4h ustawy o CIT, dotyczących pracowników Spółki zatrudnionych w związku z uruchomieniem i funkcjonowaniem hotelu, Spółka zamierza rozpoznawać jako koszty miesiąca, za które są należne, pod warunkiem spełnienia wymogów przewidzianych w tych przepisach.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 14 października 2015 r. wskazano m.in., że:

-wymienione we wniosku wydatki z tytułu zatrudnienia i szkolenia przyszłego personelu zarządzającego i obsługującego hotel, wynagrodzenia oraz narzuty na te wynagrodzenia, a także wydatki związane ze znalezieniem firmy rekrutacyjnej dotyczyć będą pracowników zatrudnionych przez Wnioskodawcę. Spółka z Grupy Kapitałowej będzie natomiast świadczyła na rzecz Spółki usługi zarządzania za pomocą swoich pracowników, których koszty rekrutacji i zatrudnienia będzie ponosiła ona sama jako usługodawca,

-objęte wnioskiem wydatki administracyjne związane z uruchomieniem hotelu to w pojęciu Spółki wydatki związane m.in. z:

  • obsługą biurową i sekretariatu,
  • obsługą prawną i notarialną,
  • usługami pocztowymi i bankowymi,
  • wyposażeniem stanowisk pracy dla zatrudnionych przez Spółkę pracowników,
  • materiałami biurowymi i gospodarczymi niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa,

  • kosztami podróży służbowych i szkoleń.


W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Spółka będzie uprawniona do ujęcia kosztów wynagrodzeń oraz ubezpieczeń społecznych, o których mowa w art. 15 ust. 4g i 4h ustawy o CIT, dotyczących pracowników Spółki zatrudnionych w związku z uruchomieniem i funkcjonowaniem hotelu, jako koszty miesiąca, za które są należne, pod warunkiem spełnienia wymogów przewidzianych w tych przepisach?

(pytanie ujęte we wniosku jako drugie)

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie uprawniony do ujęcia kosztów wynagrodzeń oraz ubezpieczeń społecznych, o których mowa w art. 15 ust. 4g i 4h ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), jako koszty miesiąca, za które są należne, pod warunkiem spełnienia wymogów przewidzianych w tych przepisach.

W odniesieniu do ponoszonych przez Spółkę wydatków związanych z wynagrodzeniami i ubezpieczeniami społecznymi dotyczącymi pracowników zatrudnionych w związku z uruchomieniem i funkcjonowaniem hotelu, w opinii Wnioskodawcy, odpowiednie zastosowanie znajdą przepisy art. 15 ust. 4g i 4h ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy o CIT, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.

Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 4h ustawy o CIT, składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone:

  1. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów;
  2. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.

W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d.

W konsekwencji, w odniesieniu do ponoszonych przez Spółkę opisanych we wniosku wydatków związanych z wynagrodzeniami i ubezpieczeniami społecznymi dotyczącymi pracowników zatrudnionych w związku z uruchomieniem i funkcjonowaniem hotelu, będą one stanowiły koszty miesiąca, za które są należne, pod warunkiem spełnienia przez Spółkę odpowiednich wymogów przewidzianych w tych przepisach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj